متشکل از بهترین وکلای تهران و البرز(کرج- فردیس - ملارد) و شهریار باتجربه بسیار بالا

منظور از حضانت فرزندان چیست؟

حضانت فرزندان
  • 18 مهر 1402
  • 6 دقیقه
  • بدون دیدگاه
  • نوشته شده توسط تیم تحریره فروکیل

منظور از حضانت فرزندان این است که حضانت  در واقع حق و تکلیفی است که بر عهده پدر و مادر است برای نگهداری و حفاظت از فرزندشان، حال در صورتی که والدین بخواهند جدا از هم زندگی کنند، می‌توانند برای حضانت فرزند به صورت انفرادی با یکدیگر توافق کنند، حال اگر توافقی در این میان حاصل نشد قانون حضانت فرزند را تا ۷ سالگی وظیفه مادر می‌داند. بعد از ۷ سالگی اگر فرزند دختر باشد تا سن ۹ سالگی و اگر پسر باشد تا سن ۱۵ سالگی وظیفه پدر خواهد بود و بعد از خروج از سن ۹ و ۱۵ دختر و پسر مذکور از سن حضانت خارج خواهند شد. انتخاب می‌کنند که می‌خواهند با پدر زندگی کنند یا با مادر خود. اما در هر صورت  فرزند چه با پدر زندگی کند چه با مادر نفقه اش به عهده پدر خواهد بود.

فرزندان قبل از طلاق به عهده چه کسی است؟

قبل از اینکه پدر و مادر از یکدیگر جدا شوند و به اصطلاح طلاق بگیرند، حضانت فرزندان مشترک به عهده هر دوی آنها خواهد بود . اگر این میان اختلافی میان آن دو بابت حضانت فرزندان مشترک به وجود آمد،طور که قبلاً گفته شد تا سن ۷ سالگی حضانت با مادر خواهد بود و بعد از ۷ سالگی  اگر دختر باشد تا ۹ سالگی با پدر و اگر پسر باشد تا ۱۵ سالگی با پدر خواهد بود. و بعد از خارج شدن از سنین گفته شده حق انتخاب خواهد داشت و خودش انتخاب یند که میواهد با مادر زندگی کند یا با پدرش در هر صورت نفقه با پدر خواهد بود و به صورت مفصل در مقاله  تحت عنوان نفقه فرزندان بررسی کردیم.

حضانت فرزندان در انواع طلاق چگونه خواهد بود؟

همانطور که در مقاله‌ای تحت عنوان طلاق توافقی در فردیس و طلاق توافقی در مارلیک در مورد حضانت فرزندان به صورت خلاصه مطالبی گفته شد در این مقاله به صورت مفصل‌تر حضانت فرزندان را در انواع طلاق بررسی خواهیم کرد.

در طلاق‌های یک طرفه مثل طلاق ازطرف مرد در فردیس یا طلاق از ناحیه زوجه طبق همان قانونی که در بالا توضیح دادیم،فرزندان تا سن ۷ سالگی با مادر و بعد از ۷ سالگی برای دختر و پسر به ترتیب تا سن ۹ تا ۱۵ سالگی با پدر آنها خواهد بود و بعد از سنین ۱۵ سالگی فرزند از سن حضانت خارج شده و خود انتخاب می‌کند که میخواهند با کدام یک از والدین زندگی کنند. یعنی اینکه می‌خواهد با مادرش زندگی کند یا با پدرش،در واقع بعد از خروج از سنین گفته شده،فرزند حق انتخاب خواهد داشت. حال در طلاقی از نوع طلاق توافقی همانطور که در مقاله وکیل طلاق در فردیس گفته شد در این نوع طلاق زوجین بر سر مواردی از قبیل مهریه حضانت فرزندان و تمامی مسائل فی ما بین خود توافق خواهند کرد به  همین صورت می‌توانند در رابطه با حضانت فرزندان نیز فی ما بین خود به توافق برسند و خلاف قاعده عمل بکنند. یعنی به طور مثال توافق کنند فرزند ۵ساله ای که حضانتش با مادر است ، پدر حضانتش را به عهده بگیرد یابر عکس در سنی باشد که قانون حضانت را به پدر بدهد و با توافق حضانت به مادر داده شود.

شرایط سلب حضانت فرزندان از پدر و مادرشان چگونه خواهد بود؟

که به والدین فرزندان داده می‌شود ممکن است در یک سری از شرایط به تقاضای نزدیکان و خویشاوندان طفل یا قیم کودک از والدین او سلب شود که ما به برسی این شرایط می‌پردازیم. باید به گونه‌ای باشد که در اثر عدم مراقبت و مسائل اخلاقی پدر و مادر فرزندی که تحت حضانت آنها است در معرض خطر باشد در این صورت است که دادگاه می‌تواند به تقاضای خویشاوندان یا قیم یا رئیس حوزه قضایی محل ترتیب مقتضی برای حضانت فرزندان را اتخاذ نماید. شرایط عبارتند از:

  • اعتیاد زیان آور به الکل ،مواد مخدر، قمار
  • مشهور بودن به فساد اخلاقی و فحشا
  • داشتن بیماری‌های روانی به تشخیص پزشکی قانونی
  • تکرار  ضرب و شتم فرزند خارج ازحد متعارف
  • سو استفاده از کودک یا اجبار او برای انجام مشاغل ضد اخلاقی مثل تکدی گری، قاچاق ،فحشا، فساد
  • چنانچه حضانت با مادر باشد و در دوران حضانت فرزند مادر ازدواج مجدد داشته باشد.

پس به صورت کلی حضانت یک تصمیم دائمی نیست و اگر شخص به دلایلی شرایط حضانت را از دست بدهد میتوان حضانت را از او گرفت و به طرف مقابل داد.

حضانت فرزندان

آیا می‌توان در قبال بخشیدن مهریه حضانت فرزندان را گرفت؟

حضانت فرزندان یک تکلیف است به عهده والدین چیزی که وجود دارد بخشیدن مهریه در ازای گرفتن حق طلاق است اما بعد از این پروسه والدین می‌توانند بر سر حضانت نیز با یکدیگر توافق کنند. در واقعیت بخشیدن مهریه در مقابل حضانت نداریم و انتقال حضانت، توافقی بین زوجین خواهد بود. به این صورت که در عمل بین زوجین توافق حاصل شود که در صورتی که زوجه مهریه خود را به زوج ببخشد زوج نیزبا توافق از حق حضانت خود صرف نظر کرده و این حق را به مادر میدهد.

تاثیر وکیل در گرفتن حضانت فرزندان به چه میزان است؟

تا زمانی که والدین با یکدیگر زندگی می‌کنند حضانت فرزندان مشترک به عهده هر دوی آنها خواهد بود اختلافات بر سر حضانت فرزندان از زمانی آغاز می‌شود که پدر و مادر بخواهند از یکدیگر جدا شوند کشمکش‌ها بر سر حضانت اتفاق خواهد افتاد در این مرحله حضور یک وکیل خانواده در فردیس در کنار شما برای گرفتن حضانت به شما کمک شایانی خواهد کرد.

برای پیدا کردن یک وکیل خانواده متبحر و باسواد ما به شما گروه وکلای فروکیل را معرفی میکنیم که با استفاده از بهترین وکلا در زمینه‌های مختلف از جمله کیفری، خانواده، ثبت ،اداره کار ،حقوقی به صورت تخصصی به شما در هر زمینه‌ای که پرونده داشته باشید یاری میرسانند تا به نتیجه مطلوب خود دست پیدا کنید.

برای ارتباط با گروه وکلای فروکیل شما می‌توانید با شماره گیری تلفن ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲ مشاوره تلفنی رایگان شوید یا به صورت حضوری به آدرس فردیس قریشی شمالی گلهای ۳ نبش خیابان بیست و نهم برج آوین سنتر بلوک Aطبقه ۵ واحد ۵۰۲ مراجعه حضوری نمایید.

حضانت فرزندان در مارلیک

خلاصه مطلب:

تا زمانی که زوجین با یکدیگر زندگی می‌کنند حضانت فرزندان مشترک بر عهده هر دوی آنها خواهد بود زمانی که بحث جدایی پیش می‌آید اگر با یکدیگر توافق کنند حضانت فرزند مشترک طبق توافق حاصل بین آنها به یکی از آنها سپرده می‌شود. و اگر توافق حاصل نشد طبق قانون تا سن ۷ سالگی حضانت با مادر خواهد بود و بعد از ۷ سالگی برای فرزند دختر تا سن ۹ سالگی و برای فرزند پسر تا سن ۱۵ سالگی به عهده پدر خواهد بود و بعد از سنین گفته شده از سن حضانت خارج شده و حق انتخاب خواهند داشت.

اگر برای حضانت فرزندانتان دچار مشکل شدید می‌توانید به وکیل خانواده در فردیس مراجعه نمایید.

ما به شما گروه وکلای فروکیل را معرفی می‌کنیم برای ارتباط با گروه فروکیل شما می‌توانید با شماره ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲ تماس گرفته و با کارشناسان ما مشاوره تلفنی رایگان داشته باشید یا به صورت حضوری به دفتر وکالت در فردیس قریشی شمالی نبش خیابان بیست و نهم برج آوین سنتر طبقه ۵ واحد ۵۰۲ مراجعه حضوری نمایید.

5/5 - (32 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

شماره تلفن وکیل در ملارد با سابقه بالا

گروه وکلای فروکیل در قالب این مقاله سعی دارد به شما مطالعه کننده محترم شماره…

بازدید: 244 نفر
1402/10/18
خواندن این مقاله

آشنایی با مراحل طلاق توافقی از ۰ تا ۱۰۰ آن

گروه وکلای فروکیل در قالب این مقاله سعی دارد به شما مطالعه کننده محترم مراحل…

بازدید: 791 نفر
1402/09/19
خواندن این مقاله

برای انحصار وراثت کجا برویم و از کجا باید شروع کنیم

بسیاری از افراد در حوزه‌های انحصار وراثت و ارث و میراث سوالاتی دارند که نمی‌دانند…

بازدید: 82 نفر
1403/01/01
خواندن این مقاله

ممنوع الخروج کردن زوج بابت مطالبه مهریه به چه صورت است؟

زوجه با داشتن سند رسمی ازدواج می‌تواند از طریق اجرای اداره ثبت مطالبه مهریه بکند…

بازدید: 425 نفر
1402/07/26
خواندن این مقاله

فرجام خواهی طلاق به چه صورت می باشد؟

گروه وکلای فروکیل در قالب این مقاله سعی در توضیح نکته دارد که طلاق چه…

بازدید: 108 نفر
1402/12/17
خواندن این مقاله

برای مشاوره حقوقی تلفنی رایگان در شهریار با چه شماره ای تماس بگیریم

مشاور حقوقی تلفنی رایگان در شهریار عبارتند از ارائه راهنمایی‌های حقوقی لازم به افرادی که…

بازدید: 344 نفر
1402/09/03
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 09426001202 مشاوره تلفنی رایگان - 09197969367 وکیل اداره کار - 09903446741 وکیل اداره کار