متشکل از بهترین وکلای فردیس با تجربه بسیار بالا

منظور از حضانت فرزندان چیست؟

حضانت فرزندان
  • 18 مهر 1402
  • 6 دقیقه
  • بدون دیدگاه
  • نوشته شده توسط تیم تحریره فروکیل

منظور از حضانت فرزندان این است که حضانت  در واقع حق و تکلیفی است که بر عهده پدر و مادر است برای نگهداری و حفاظت از فرزندشان، حال در صورتی که والدین بخواهند جدا از هم زندگی کنند، می‌توانند برای حضانت فرزند به صورت انفرادی با یکدیگر توافق کنند، حال اگر توافقی در این میان حاصل نشد قانون حضانت فرزند را تا ۷ سالگی وظیفه مادر می‌داند. بعد از ۷ سالگی اگر فرزند دختر باشد تا سن ۹ سالگی و اگر پسر باشد تا سن ۱۵ سالگی وظیفه پدر خواهد بود و بعد از خروج از سن ۹ و ۱۵ دختر و پسر مذکور از سن حضانت خارج خواهند شد. انتخاب می‌کنند که می‌خواهند با پدر زندگی کنند یا با مادر خود. اما در هر صورت  فرزند چه با پدر زندگی کند چه با مادر نفقه اش به عهده پدر خواهد بود.

فرزندان قبل از طلاق به عهده چه کسی است؟

قبل از اینکه پدر و مادر از یکدیگر جدا شوند و به اصطلاح طلاق بگیرند، حضانت فرزندان مشترک به عهده هر دوی آنها خواهد بود . اگر این میان اختلافی میان آن دو بابت حضانت فرزندان مشترک به وجود آمد،طور که قبلاً گفته شد تا سن ۷ سالگی حضانت با مادر خواهد بود و بعد از ۷ سالگی  اگر دختر باشد تا ۹ سالگی با پدر و اگر پسر باشد تا ۱۵ سالگی با پدر خواهد بود. و بعد از خارج شدن از سنین گفته شده حق انتخاب خواهد داشت و خودش انتخاب یند که میواهد با مادر زندگی کند یا با پدرش در هر صورت نفقه با پدر خواهد بود و به صورت مفصل در مقاله  تحت عنوان نفقه فرزندان بررسی کردیم.

حضانت فرزندان در انواع طلاق چگونه خواهد بود؟

همانطور که در مقاله‌ای تحت عنوان طلاق توافقی در فردیس و طلاق توافقی در مارلیک در مورد حضانت فرزندان به صورت خلاصه مطالبی گفته شد در این مقاله به صورت مفصل‌تر حضانت فرزندان را در انواع طلاق بررسی خواهیم کرد.

در طلاق‌های یک طرفه مثل طلاق ازطرف مرد در فردیس یا طلاق از ناحیه زوجه طبق همان قانونی که در بالا توضیح دادیم،فرزندان تا سن ۷ سالگی با مادر و بعد از ۷ سالگی برای دختر و پسر به ترتیب تا سن ۹ تا ۱۵ سالگی با پدر آنها خواهد بود و بعد از سنین ۱۵ سالگی فرزند از سن حضانت خارج شده و خود انتخاب می‌کند که میخواهند با کدام یک از والدین زندگی کنند. یعنی اینکه می‌خواهد با مادرش زندگی کند یا با پدرش،در واقع بعد از خروج از سنین گفته شده،فرزند حق انتخاب خواهد داشت. حال در طلاقی از نوع طلاق توافقی همانطور که در مقاله وکیل طلاق در فردیس گفته شد در این نوع طلاق زوجین بر سر مواردی از قبیل مهریه حضانت فرزندان و تمامی مسائل فی ما بین خود توافق خواهند کرد به  همین صورت می‌توانند در رابطه با حضانت فرزندان نیز فی ما بین خود به توافق برسند و خلاف قاعده عمل بکنند. یعنی به طور مثال توافق کنند فرزند ۵ساله ای که حضانتش با مادر است ، پدر حضانتش را به عهده بگیرد یابر عکس در سنی باشد که قانون حضانت را به پدر بدهد و با توافق حضانت به مادر داده شود.

شرایط سلب حضانت فرزندان از پدر و مادرشان چگونه خواهد بود؟

که به والدین فرزندان داده می‌شود ممکن است در یک سری از شرایط به تقاضای نزدیکان و خویشاوندان طفل یا قیم کودک از والدین او سلب شود که ما به برسی این شرایط می‌پردازیم. باید به گونه‌ای باشد که در اثر عدم مراقبت و مسائل اخلاقی پدر و مادر فرزندی که تحت حضانت آنها است در معرض خطر باشد در این صورت است که دادگاه می‌تواند به تقاضای خویشاوندان یا قیم یا رئیس حوزه قضایی محل ترتیب مقتضی برای حضانت فرزندان را اتخاذ نماید. شرایط عبارتند از:

  • اعتیاد زیان آور به الکل ،مواد مخدر، قمار
  • مشهور بودن به فساد اخلاقی و فحشا
  • داشتن بیماری‌های روانی به تشخیص پزشکی قانونی
  • تکرار  ضرب و شتم فرزند خارج ازحد متعارف
  • سو استفاده از کودک یا اجبار او برای انجام مشاغل ضد اخلاقی مثل تکدی گری، قاچاق ،فحشا، فساد
  • چنانچه حضانت با مادر باشد و در دوران حضانت فرزند مادر ازدواج مجدد داشته باشد.

پس به صورت کلی حضانت یک تصمیم دائمی نیست و اگر شخص به دلایلی شرایط حضانت را از دست بدهد میتوان حضانت را از او گرفت و به طرف مقابل داد.

حضانت فرزندان

آیا می‌توان در قبال بخشیدن مهریه حضانت فرزندان را گرفت؟

حضانت فرزندان یک تکلیف است به عهده والدین چیزی که وجود دارد بخشیدن مهریه در ازای گرفتن حق طلاق است اما بعد از این پروسه والدین می‌توانند بر سر حضانت نیز با یکدیگر توافق کنند. در واقعیت بخشیدن مهریه در مقابل حضانت نداریم و انتقال حضانت، توافقی بین زوجین خواهد بود. به این صورت که در عمل بین زوجین توافق حاصل شود که در صورتی که زوجه مهریه خود را به زوج ببخشد زوج نیزبا توافق از حق حضانت خود صرف نظر کرده و این حق را به مادر میدهد.

تاثیر وکیل در گرفتن حضانت فرزندان به چه میزان است؟

تا زمانی که والدین با یکدیگر زندگی می‌کنند حضانت فرزندان مشترک به عهده هر دوی آنها خواهد بود اختلافات بر سر حضانت فرزندان از زمانی آغاز می‌شود که پدر و مادر بخواهند از یکدیگر جدا شوند کشمکش‌ها بر سر حضانت اتفاق خواهد افتاد در این مرحله حضور یک وکیل خانواده در فردیس در کنار شما برای گرفتن حضانت به شما کمک شایانی خواهد کرد.

برای پیدا کردن یک وکیل خانواده متبحر و باسواد ما به شما گروه وکلای فروکیل را معرفی میکنیم که با استفاده از بهترین وکلا در زمینه‌های مختلف از جمله کیفری، خانواده، ثبت ،اداره کار ،حقوقی به صورت تخصصی به شما در هر زمینه‌ای که پرونده داشته باشید یاری میرسانند تا به نتیجه مطلوب خود دست پیدا کنید.

برای ارتباط با گروه وکلای فروکیل شما می‌توانید با شماره گیری تلفن ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲ مشاوره تلفنی رایگان شوید یا به صورت حضوری به آدرس فردیس قریشی شمالی گلهای ۳ نبش خیابان بیست و نهم برج آوین سنتر بلوک Aطبقه ۵ واحد ۵۰۲ مراجعه حضوری نمایید.

حضانت فرزندان در مارلیک

خلاصه مطلب:

تا زمانی که زوجین با یکدیگر زندگی می‌کنند حضانت فرزندان مشترک بر عهده هر دوی آنها خواهد بود زمانی که بحث جدایی پیش می‌آید اگر با یکدیگر توافق کنند حضانت فرزند مشترک طبق توافق حاصل بین آنها به یکی از آنها سپرده می‌شود. و اگر توافق حاصل نشد طبق قانون تا سن ۷ سالگی حضانت با مادر خواهد بود و بعد از ۷ سالگی برای فرزند دختر تا سن ۹ سالگی و برای فرزند پسر تا سن ۱۵ سالگی به عهده پدر خواهد بود و بعد از سنین گفته شده از سن حضانت خارج شده و حق انتخاب خواهند داشت.

اگر برای حضانت فرزندانتان دچار مشکل شدید می‌توانید به وکیل خانواده در فردیس مراجعه نمایید.

ما به شما گروه وکلای فروکیل را معرفی می‌کنیم برای ارتباط با گروه فروکیل شما می‌توانید با شماره ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲ تماس گرفته و با کارشناسان ما مشاوره تلفنی رایگان داشته باشید یا به صورت حضوری به دفتر وکالت در فردیس قریشی شمالی نبش خیابان بیست و نهم برج آوین سنتر طبقه ۵ واحد ۵۰۲ مراجعه حضوری نمایید.

5/5 - (28 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

حق طلاق در فردیس

یکی از مواردی که زن در طی عقد نکاح می‌تواند آن را شرط کند وکالت در طلاق است. اگر زن بخواهد از این حق استفاده کند نیاز است که شرایطی داشته باشد. برخی از درباره تفاوت حق…

بازدید: 444 نفر
1402/05/20
خواندن این مقاله

الزام به تمکین و آشنایی با مراحل و نمونه دادخواست آن

الزام به تمکین به چه معناست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بحث تمکین کردن برای زنان متاهل پیش می‌آید. و به این معناست که زن به موجب حکم دادگاه موظف است در منزلی که شوهرش…

بازدید: 139 نفر
1402/07/05
خواندن این مقاله

بهترین مشاوره حقوقی تلفنی ملکی با سابقه بالا

دعاوی ملکی و ثبتی دایره وسیعی از موضوعات و دعاوی حقوقی وکیفری را شامل می‌شوند . و این امر سبب گستردگی در پرونده‌های قضایی در محاکم دادگستری شده است. یکی از مهم ترین دلایل حادث شدن دعاوی…

بازدید: 49 نفر
1402/08/19
خواندن این مقاله

گواهی تجرد چیست؟ آشنایی با کاربرد آن و نحوه دریافت

طبق تعریفی که سازمان ثبت احوال کشور از گواهی تجرد کرده این گونه است که صاحب شناسنامه سابقه ازدواج داشته است یا نداشته است و ازدواج سابق او منجر به جدایی شده بر اثر طلاق یا فسخ…

بازدید: 82 نفر
1402/08/02
خواندن این مقاله

بهترین وکیل طلاق در فردیس به صورت فوری با فروکیل

هنگامی که زن و شوهر دیگر قادر به ادامه زندگی مشترک نیستند شاید طلاق بهترین راهکار باشد.  وکیل طلاق در فردیس همیشه توصیه می‌کند تمامی جنبه‌های طلاق و جدایی را در نظر بگیرید و اگر تصمیم خود…

بازدید: 439 نفر
1402/05/20
خواندن این مقاله

مطالبه اجرت المثل در فردیس و آشنایی با شرایط آن

زوجین در قبال همدیگر وظایف قانونی و شرعی دارند و زن موظف است از همسرش تمکین کند این تمکین منظور هم تمکین عام است هم تمکین خاص اما در این بین یک سری کارها وظیفه زن نیست…

بازدید: 131 نفر
1402/07/08
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 09426001202 ساعات غیر اداری - 09197969367 وکیل اداره کار - 09903446741