متشکل از بهترین وکلای تهران و البرز(کرج- فردیس - ملارد) و شهریار باتجربه بسیار بالا

وکیل اداره‌ کار در فردیس با خبره ترین وکلا

وکیل اداره‌ کار در فردیس
  • 13 اردیبهشت 1402
  • بروزرسانی: ۶ تیر ۱۴۰۳
  • 7 دقیقه
  • بدون دیدگاه
  • نوشته شده توسط تیم تحریره فروکیل

برای تماس مستقیم با وکیل اداره کار با شماره ۰۹۲۱۸۵۲۹۲۳۹ تماس حاصل نمایید.

امروزه دعاوی مربوط به حقوق کار از رایج ترین دعاوی محسوب می‌شود. اختلافات بین کارگر و کارفرما معمولا به دلیل عدم اطلاع کافی از حقوق و وظایف طرفین نسبت به همدیگر ایجاد می‌شود. طبق قانون کار، کارگر و کارفرما دارای حقوق و تکالیفی نسبت به همدیگر می‌باشند که عدم رعایت آن منجر به بروز اختلافات و چالش‌ها و گاهی حتی بروز دعاوی بین کارگر وکارفرما می‌شود. این حقوق اصولی مهم برای حمایت از حقوق کارگران و کارفرمایان و پیشگیری از ایجاد اختلافات محتمل محسوب می‌شود. در این مقاله از گروه وکلای فردیس راهنمای جامعی از حقوق و تکالیف قانونی کارگران و کارفرمایان نسبت به همدیگر، نقش و اهمیت وکیل اداره‌ی کار در فردیس در احقاق حقوق قانونی آن‌ها و نحوه‌ی طرح دعوا در صورت نقض حقوق قانونی کارگر و کارفرمایان را به شما ارائه خواهیم داد.

وکیل اداره‌‌ی کار در فردیس

وکیل اداره‌ی کار نقش مهم و اساسی در حمایت از حقوق کارگران و کارفرمایان دارد. او با علم بالا به قوانین حقوق کار و مقررات مربوطه به صورت تخصصی وکالت دعاوی مربوط به حقوق کار را به عهده می‌گیرد و دارای تجربه و علم کافی در این خصوص می‌باشد. به نحوی که با مشاوره به موکل خود و ارائه‌ی بهترین راهکارها، امکان احقاق حقوق نقض شده در یک رابطه‌ی کاری را فراهم می‌کند. اگر شما نیز در رابطه‌ی کاری خود دچار مشکل شده اید و به دنبال وکیل  اداره‌ی کار در فردیس می‌باشید، گروه وکلای فردیس دارای بهترین وکلای متخصص در فردیس می‌باشد که اماده‌ی خدمت‌رسانی به شما در این امر می‌باشند.

وظایف وکیل اداره‌‌ی کار در فردیس

۱- مشاوره‌ی تنظیم قرارداد کار: بهترین راه برای پیشگیری از ایجاد اختلافات آتی بین کارگر و کارفرما تنظیم قرارداد صحیح و مطابق قانون توسط وکیل اداره‌ی کار و متخصص در این زمینه می باشد. وکیل اداره کار با اطلاع کامل از حقوق قانونی کارگر، در مذاکرات کارگر و کارفرما از حفظ حقوق کارگر اطمینان حاصل می کند و زمینه‌ی ایجاد شرایط عادلانه و به نفع هر دو طرف را فراهم می‌آورد. یکی از موارد بروز اختلاف، عدم وجود قرارداد کتبی صحیح بین طرفین می‌باشد، بنابراین انعقاد قرارداد کتبی تاثیر بسزایی در حفظ حقوق شما دارد.

۲- طرح شکایت از جانب کارگر یا کارفرما: درصورت پایمال شدن حقوق کارگر یا کارفرما و لزوم به پیگیری آن در مراجع قضایی این امر به عهده‌ی وکیل اداره‌ی کار می‌باشد. با توجه به پیچیدگی پرونده های مربوط به حقوق کار، حل‌و‌فصل این پرونده‌ها نیاز به دانش حقوقی و تجربه‌ی تخصصی دارد تا از احقاق حقوق تضییع شده اطمینان حاصل شود. وکیل اداره‌ی کار در فردیس تمام امور مربوط به پرونده شما، از ثبت شکایت، دفاع از موکل خود تا صدور رای را به عهده می گیرد و از حصول نتیجه‌ی مطلوب اطمینان حاصل می‌کند.

وظایف وکیل اداره‌‌ی کار در فردیس

موارد بروز اختلاف بین کارگران و کارفرمایان

الف) شکایت کارگر از کارفرما: در این قسمت مواردی را که کارگر در صورت تضییع آنها می‌تواند از کارفرما شکایت و حقوق خود را مطالبه کند ذکر می‌کنیم.

۱- عدم پرداخت حقوق توافق شده: در صورت وجود قرارداد کار بین طرفین، حق الزحمه‌ای طبق قانون کار بین طرفین مشخص شده است. کارفرما باید طبق ساعات کار به طور عادلانه حقوق کارگران را پرداخت نماید، در غیر این صورت کارگر امکان طرح شکایت دارد.

۲- اخراج غیرقانونی: درصورتی که کارفرما به دلایل ناموجه و غیرقانونی کارگر خود را اخراج کند یا زودتر از موعد قرارداد او را اخراج کند امکان طرح شکایت فراهم می‌شود.

۳- خسارت جسمانی: کارفرما موظف است وسایل ایمنی کارگران و محیط کاری ایمن را فراهم کند مخصوصا در مشاغلی که امکان بروز خطرات جسمانی زیادی وجود دارد، درصورت خسارت جسمانی به کارگر و مقصر بودن کارفرما، امکان طرح شکایت وجود دارد.

۴بیمه نکردن کارگران: طبق ماده ۱۴۸ قانون کاراقدام به بیمه ی تامین اجتماعی کردن کارگران از وظایف قانونی کارفرمایان این قانون محسوب می‌شود. درصورت امتناع کارفرما از پرداخت حق بیمه‌ی کارگر، نقض حقوق قانونی او صورت گرفته و امکان طرح شکایت وجود دارد. این قانون آمره است و کارفرما به هیچ وجه امکان تخلف از آن را ندارد.

۵- اثبات رابطه ی کارگری و کارفرمایی: در صورت عدم انعقاد قرارداد کتبی بین کارگر و کارفرما، در صورت پایمال شدن حقوق کارگر، او می‌بایست ابتدا رابطه‌ی کارگری و کارفرمایی را اثبات کند تا پس ازآن امکان دریافت مطالبات خود از کارفرما را داشته باشد. اثبات این رابطه معمولا امر مشکلی است به همین دلیل وجود قرارداد کتبی در این روابط بسیار مهم می‌باشد. گروه وکلای فردیس، با داشتن مجرب ترین وکیل اداره‌ی کار در فردیس، می‌تواند شما را در این امر یاری کند.

ب) شکایت کارفرما ازکارگر:

۱- وارد کردن خسارت به اموال کارفرما: درصورتی که کارگر موجب خسارت به کارفرما یا اموال او شود طبق قواعد عمومی  مسئولیت مدنی امکان دریافت خسارت وجود دارد.

۲- فسخ قرارداد کار: مطابق ماده ۲۵ قانون کار، قرارداد کار برای مدت معین یا کار مشخص، هیچ یک از طرفین، حق فسخ قرارداد را ندارند. حال، اگر کارگر، برای فسخ چنین قراردادی اقدام نماید، کارفرما می‌تواند اقدام به شکایت از وی نماید.

۳- قصور در انجام وظایف: مطابق ماده‌ی ۲۷ قانون کار اگر کارگر در انجام وظایف محوله کوتاهی ورزد، و یا آیین‌نامه‌ی انظباطی کارگاه را نقض نماید، کارفرما امکان طرح شکایت از او را دارد.

۴- استغقا بدون شرایط قانونی: مطابق ماده‌ی ۲۱ قانون کار، کارگر درصورت درخواست استعفا باید استعفای کتبی خود را تقدیم کند و ۳۰ روز پس از استعفا نیز به کار خود ادامه دهد. استعفا بدون رعایت این شرایط امکان طرح دعوا را توسط کارفرما فراهم می‌کند.

مراحل طرح شکایت:

۱- سازش از طریق شورای اسلامی کار: طبق ماده ۱۵۷ قانون کار، هر‌گونه اختلاف بین کارفرما و کارگرکه ناشی از قرارداد کار یا پیمان‌های دسته‌جمعی کار باشد،‌ ابتدا تا حد ممکن از طریق سازش حل و فصل خواهد شد. این سازش ابتدا از طریق شورای اسلامی کار و در صورت عدم وجود آن در واحد کار، از طریق انجمن صنفی کارگران حل و فصل خواهد شد.

۲- تنظیم دادخواست توسط وکیل: اولین مرحله برای طرح شکایت، ثبت دادخواست موضوع مورد اختلاف شما است. ثبت دادخواست نقش موثری در رای دریافتی شما دارد به همین علت به شما ظیشنهاد ممیکنیم از وکلای متخصص در این امر بهره بگیرید. ابتدا به سامانه‌ی اینترنتی جامع روابط کار به آدرس اینترنتی https://prkar.mcls.gov.ir مراجعه و پس از احراز هویت امکان ثبت دادخواست به صورت آنلاین برای شما وجود دارد. در صورت داشتن وکیل این امر توسط او برای شما به آسانی انجام می‌شود. گروه وکلای فردیس آماده‌ی خدمت‌رسانی به شما در این زمینه می‌باشند. شما می‌توانید با تماس با کارشناسان ما مشاوره‌ی حقوقی رایگان در فردیس دریافت نمایید.

۳- ارجاع به هیأت تشخیص: هیأت تشخیص مرجع بدوی رسیدگی به اختلافات شما می‌باشد. پس از ارائه دادخواست به شعبه مورد نظر شعبه یک وقت رسیدگی تعیین و این وقت رسیدگی به طرفین ابلاغ می‌شود تا در جلسه‌ی مقرر حضور یابند.

۴- ارجاع به هیأت حل اختلاف: درصورتی که طرفین نسبت به رای صادره توسط هیأت تشخیص اعتراض داشته باشند، کارگر و یا کارفرما می‌توانند ظرف مدت ۱۵ روز پس از صدور رأی، به رأی صادره اعتراض نمایند. در این صورت پرونده به هیأت حل اختلاف که مرجع تجدیدنظرخواهی می‌باشد ارجاع می‌شود. رأی صارده از این مرجع قطعی می باشد.

وظایف وکیل اداره‌‌ی کار در فردیس

نتیجه گیری

بروز اختلافات میان کارگر و کارفرما امروزه از رایج ترین دعاوی می‌باشد. به خصوص که این افراد از حقوق خود آگاهی نداشته و از مشاورین متخصص نیز کمک نمی‌گیرند. در صورت عدم انعقاد قرارداد کار ممکن است اختلافاتی بین طرفین بروز کند که موجب طرح شکایت از جانب کارگر یا کارفرما شود . کارگر معمولا در جهت تضییع حقوق خود من جمله حق‌الزحمه و حق بیمه و سنوات طرح دعوا می‌کند و کارفرما نیز ممکن است به جهت قصور و کوتاهی کارگر یا تخلفات او اقدام به طرح دعوا نماید. برای طرح شکایت ابتدا دادخواست خود را در سامانه‌ی جامع روابط کار ثبت کرده و این دادخواست جهت رسیدگی به هیأت تشخیص ارجاع می‌شود. در‌صورت اعتراض طرفین به رای هیأت تشخیص امکان تجدیدنظرخواهی آن در هیات حل اختلاف وجود دارد.

سوالات متداول

وکیل اداره‌ی کار در فردیس کیست؟

شخصی که با علم بالا به قوانین حقوق کار و مقررات مربوطه به صورت تخصصی وکالت دعاوی مربوطه به حقوق کار را به عهده می‌گیرد.

موارد طرح شکایت از کارفرما چیست؟

اخذ حقوق، اخذ سنوات وحق بیمه و همچنین اخراج غیرقانونی

مراحل طرح شکایت از کارفرما چیست؟

صلح و سازش در شورا – ثبت دادخواست- ارجاع به هیات تشخیص ودرصورت اعتراض هیات حل اختلاف

4.9/5 - (47 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

✓دانستنی های طلاق توافقی✓چطور بصورت توافقی طلاق را ثبت کنیم؟

امروزه عدهای از افراد بعد از نکاح تصمیم به جدایی و طلاق میگیرند و به دنبال توافق برای جدایی هستند تا با سرعت بیشتری هزینه کمتری پروسه طلاق شان به انجام برسد در صورتی که زوجین بر…

بازدید: 413 نفر
1403/02/20
خواندن این مقاله

طلاق فوری و معرفی مراحل و شرایط آن با وکیل متخصص در تهران و کرج

گروه وکلای  فروکیل در قالب این مقاله سریع در توضیح این نکته به شما مطالعه کننده محترم دارد که بهترین و سریع‌ترین نوع طلاق به چه صورت انجام می‌شود اگر امکان طلاق فوری وجود دارد؟ برای انجام…

بازدید: 270 نفر
1403/03/06
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان 09426001202 09197969367 09108460692 09218529239