متشکل از بهترین وکلای تهران و البرز(کرج- فردیس - ملارد) و شهریار باتجربه بسیار بالا

همه چیز در مورد اعسار از پرداخت مهریه

اعسار از پرداخت مهریه
 • 21 آذر 1402
 • 6 دقیقه
 • بدون دیدگاه
 • نوشته شده توسط تیم تحریره فروکیل

گروه وکلای فروکیل در ذیل این مقاله سعی در توضیح این مطلب به شما دارد که اعسار چیست؟ و اعسار از پرداخت مهریه در کجا کاربرد دارد؟و چگونه باید انجام شود و مراحل آن و روش اجرای آن چگونه است؟

اعسار از پرداخت مهریه چیست؟

شخصی که توانایی مالی پرداختن مهریه را ندارد و به پرداخت مهریه محکوم میشود میتواند در صورت اثبات این ناتوانی و نداشتن مالی که به ان اعسار از پرداختن مهریه میگویند برای پرداختن مهلت گرفته یا تقسیط دین کند.

بعد از اعسار از پرداخت مهریه نحوه پرداخت به چه صورت خواهد شد؟

تشخیص و نحوه تخصیص مهریه با قاضی از همان به صورت معمول ۱۰ درصد آن را به عنوان پیش قسط تعیین میکند و یک چهارم حقوق ماهیانه را نیز به عنوان اقساط ماهیانه تعیین میکنند.

مراحل اعسار از پرداخت مهریه چیست؟

مدعی اعسار (زوج) بایستی بعد از صدور حکم محکومیت به پرداخت مهریه به دفاتر خدمات قضایی برود دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را ثبت کند و فرم های مخصوص این دادخواست را پر کرده و منضم کند به دادخواستش و شاهدهای خود را نیز معرفی کرده و لیست اموال و داراییهایش را چه منقول و چه غیرمنقول اعلام کند.زمان تشکیل جلسه دادگاه به فرد ابلاغ شده و شخص در مورد مقرر در دادگاه به همراه شاهدها حضور پیدا کرده و دفاع میکند.

مدارک لازم جهت دادخواست اعسار از پرداخت مهریه چیست؟

۱.دادنامه محکومیت مهریه

 1. استشهادیه (شهادت کتبی دو نفر)
 2. صورت کلی اموال منقول و غیرمنقول
 3. میزان وجوه نقد و موجودی کلیه حسابهای بانکی
 4. فهرست کلیه نقل و انتقالات یک سال اخیر.

آیا اعسار از پرداخت مهریه یک حکم دائمی است؟

خیر،اعسار یک امر دائمی و همیشگی نخواهد بود و اگر فرد از شرایط اعسار خارج شد یعنی توانایی پرداخت پیدا کرد یا به طور مثال ارثی به وی رسید میتوان از محل مال به دست آمده مهریه را وصول کرد.

چه مواردی جزو مستثنیات دین است و در صورت وجود آنها نیز شخص میتواند اعسار از پرداخت مهریه بزند؟

طبق ماده ۲۴ نحوه اجرای محکومیتهای مالی مصوب ۱۳۹۴ مستثنیات دین شامل:

 1. منزل مسکونی که عرفاً در شأن محکوم الیه در حالت اعسار او باشد.
 2. اثاثیه مورد نیاز زندگی که برای رفع هوایج ضروری محکومان علیه و افراد تحت تکفل وی لازم است.
 3. آذوقه موجود و به قدر احتیاج محکومان علیه و افراد تحت تکفل وی برای مدتی که عرفاً آذوقه ذخیره میشود.
 4. کتب و ابزار علمی و تحقیقاتی برای اهل علم و تحقیق متناسب با شان آنها.
 5. وسایل و ابزار کار کسبه، پیشه وران ،کشاورزان و سایر اشخاصی که برای امرار معاش ضروری آنها و افراد تحت تکفلشان لازم است.
 6. خط تلفن مورد نیاز مدیون

اعسار از پرداخت مهریه

آیا برای اعسار از پرداخت مهریه نیاز به وکیل هست؟

برای دادخواست اعسار از پرداخت مهریه خود شخص میتواند راساً اقدام کند اما برای اثبات احضار گاهی ممکن است پیچیدگی های وجود داشته باشد که بهتر است از همان ابتدای کار با یک وکیل متخصص مشورت کرده و وکالت در کارتان را به وی بسپارید برای این امر ما به شما گروه وکلای فرووکیل را معرفی میکنیم برای ارتباط با گروه وکلای فروکیل  شما میتوانید به صورت تلفنی با شماره ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲ تماس تلفنی حاصل نمایید

فایده اعسار از پرداخت مهریه چیست؟

زمانی که شخص محکوم به پرداخت مهریه میشود. یکی از مهم ترین فواید دادخواست اعسار ان است که در صورتی که شما دادخواست بدهید و قاضی اعسار شما را بپذیرد مهریه تقسیط شده و همچنین اگر حکم الزام به تمکین زوجه به نفع شما صادر شود میتوانید آن را اجرا کنید. و البته تنها ضمانت اجرای عدم اجرای آن برای زوج تعلق نگرفتن نفقه به وی میباشد.

آیا اعسار از پرداختن مهریه حق حبس خانم دوشیزه را از بین  میبرد؟

زمانی که دختر و پسری با یک دیگر ازدواج میکنن زوجه میتواند تا قبل از دریافت کامل مهریه اش از همسرش تمکین خاص و عام نکند این به شرطی است که بین انها تمکین خاص صورت نگرفته باشد . حال زوج میتواند بعد از محکومیت به پرداخت مهریه درخواست اعسار از پرداخت مهریه را بکند و تقاضای تقسیط داشته باشد اما نکته حائز اهمیت اینجاست که تا زمانی که تمام اقساط را پرداخت نکند زوجه میتواند از حق حبس خود استفاده کند . و در واقع اعسار زوج در پرداخت مهریه حتی اگر از طرف دادگاه پذیرفته شود تاثیری در حق حبس زوجه نداشته و وی میتواند همچنان به حق حبس خود استناد کندو تمکین نکند و در این صورت ناشزه نیز نمیشود .

اعسار از پرداخت مهریه چقدر زمان میبرد؟

زمان آن بستگی به اینکه برای اثبات ادعای اعسار خود به چه مدارکی نیاز دارید و چه مدارکی را به دادگاه ارائه دهید دارد و با توجه به اینکه بررسی صحت مدارک زمان متفاوتی خواهد داشت نمی‌توان زمان مشخصی را برای این امر قرار داد.

آیا بعد از اعسار از پرداخت مهریه نیز امکان حکم جلب وجود دارد؟

زمانی که اعسار شخص پذیرفته می‌شود و قاضی برای شخص پیش پرداخت تعیین می‌کند و مابقی مهریه را اقساط می‌کند در صورتی که زوج اقساط را پرداخت نکند می‌توان حکم جلب وی را گرفت و او را بازداشت کرد.

اعسار از چه اشخاصی پذیرفته نمیشود ؟

علاوه بر افرادی که توانایی مالی دارند و درخواست اعسار میکنند در خواست اعسار از تجار پذیرفته نمیشود و اگر تاجری برای پرداخت مهریه زوجه خود توانایی مالی پرداخت نداشته باشد، باید درخواست صدور حکم ورشکستگی نمایید نه درخواست اعسار زیرا اعسار تجار پذیرفته نمیشود. افرادی که برای پرداخت نکردن مهریه نیز با معاملات صوری اموال خود را به اشخاص دیگر منتقل میکنند نیز علاوه بر اینکه معاملات صوریشان باطل میشود دچار جرم و وصف کیفری فرار از دین نیز میشوند. و در نهایت اعسار از پرداخت مهریه انها پذیرفته نمیشود .

 

خلاصه مطلب:

اعسار از پرداخت مهریه یعنی عدم توانایی مالی برای پرداخت یک دفعه‌ ای مهریه و زمانی که مردی محکوم به پرداخت می‌شود اگر توانایی مالی ندارد باید به همراه مدارک اثبات کننده عدم توانایی اش و استشهادیه (دو شاهد) برای اعسارش دادخواست اعسار خود را در دفتر خدمات قضاییه ثبت کرده و قاضی پرونده با توجه به دلایل مدارکش ممکن است اعسارش را بپذیرد یا نپذیرد و اگر بپذیرد برای وی مهلت و اقساط تعیین می‌شود.

گروه وکلای فروکیل با استفاده از وکلای متبحر و با سابقه می‌توانند  شما را در این امر یاری نمایند. برای ارتباط با گروه وکلای فروکیل و مشاوره حقوقی تلفنی رایگان در مارلیک شما می‌توانید با شماره ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲ تماس تلفنی حاصل نمایید یا به صورت حضوری با آدرس ما در فردیس قریشی شمالی نبش خیابان بیست و نهم برج آوین سنتر طبقه ۵ واحد ۵۰۲ مراجعه حضوری نمایید.

 

5/5 - (11 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

دفتر وکالت در فردیس

وکالت یکی از شغل‌هایی است که نیاز به دفتر دارد تا بتوان در آن با موکل درباره مسائل حقوقی صحبت کرد. اگر شما یک مشکل حقوقی برایتان به وجود آمده است یا این که قصد دارید در…

بازدید: 589 نفر
1402/05/20
خواندن این مقاله

مشاوره حقوقی تلفنی رایگان در ملارد و آشنایی با بهترین گروه وکلا

مشاوره حقوقی تلفنی رایگان در ملارد عبارت است  از: ارائه راهنمایی‌های حقوقی لازم به اشخاص توسط وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی. زمانی که یک پرونده حقوقی کیفری یا ملکی یا.... برای افراد پیش می‌آید به دلیل اینکه…

بازدید: 237 نفر
1402/08/27
خواندن این مقاله

فریب در ازدواج چیست و چگونه می توان آن را ثابت کرد

فریب در ازدواج یا به عبارتی دیگر تدلیس در واقع مفهوم این است که شخص صفات مطلوب را در خود نشان می‌دهد و عیوب خود را به صورت دروغین پنهان می‌کند که این عوامل باعث باعث برهم…

بازدید: 278 نفر
1402/08/01
خواندن این مقاله

جرایم قابل گذشت و جرایم غیرقابل گذشت و آشنایی کامل با آنها

گروه وکلای فروکیل در ذیل این مقاله سعی در توضیح جرم و انواع آن که به جرایم قابل گذشت و جرایم غیرقابل گذشت تقسیم می‌شود  دارد. و ابتدای کار باید بررسی کرد که اصلاً جرم چیست؟ چه…

بازدید: 100 نفر
1402/10/21
خواندن این مقاله

وکیل مواد مخدر متخصص با سابقه کار بالا

گروه وکلای فروکیل در قالب این مقاله سعی در شناسایی بهترین وکیل مواد مخدر در تهران و کرج به شما دارد و اینکه جرایم مواد مخدر شامل چه مواد و چه جرایمی می‌شود و مجازات‌های تعیین شده…

بازدید: 17 نفر
1402/12/04
خواندن این مقاله

برای مشاوره حقوقی تلفنی رایگان در شهریار با چه شماره ای تماس بگیریم

مشاور حقوقی تلفنی رایگان در شهریار عبارتند از ارائه راهنمایی‌های حقوقی لازم به افرادی که تماس می‌گیرند از طرف وکیل پایه یک دادگستری در شهریار یا مشاوران حقوقی در شهریار این گونه مشاوره‌ها معمولاً به دو دسته…

بازدید: 215 نفر
1402/09/03
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 09426001202 مشاوره تلفنی رایگان - 09197969367 وکیل اداره کار - 09903446741 وکیل اداره کار