متشکل از بهترین وکلای تهران و البرز(کرج- فردیس - ملارد) و شهریار باتجربه بسیار بالا

ترکه چیست و آشنایی با نحوه تقسیم و وکیل متخصص در این زمینه

ترکه چیست
 • 23 آذر 1402
 • 6 دقیقه
 • بدون دیدگاه
 • نوشته شده توسط تیم تحریره فروکیل

گروه وکلای فروکیل در ذیل این مقاله سعی در توضیح این مطلب دارد که شخصی که میمیرد آنچه از وی به جا میماند چیست؟ و چه اقداماتی میتوان روی مال و اموال شخص مرده انجام داد تکلیف بدهی های او و طلب های او چه میشود و….. در این مقاله بررسی خواهیم کرد که ترکه چیست تفاوت آن با ماترک چیست و مراحل تحریر ترکه و تقسیم ترکه شامل چیست؟

ترکه چیست؟

به دارایی ها و اموال دیون مطالبات گفته میشود که بعد از فوت یک شخص از او به جا میماند. و ترکه به وراث قانونی شخص به ارث میرسد بعضی افراد فکر میکنند که ترکه تنها به دارایی های برجا مانده از شخص گفته میشود اما باید گفت ترکه فقط شامل دارایی های مثبت شخص نیست یا دارایی هایی که در زمان فوت او وجود خارجی دارند بلکه ترکه به بدهی ها و بستانکاری های شخص نیز میگویند که پس از مرگش به صورت قهری به وراث او به ارث میرسد.

تحریر ترکه چیست؟

تحریر ترکه در اصطلاح حقوقی به معنای مشخص شدن میزان دقیق دارایی های متوفی چه اموال منقول چه غیرمنقول مطالبات و بدهی ها و به اصطلاح چه دارایی مثبت و چه دارایی منفی است . تحریر ترک در بعضی موارد الزامی است و فقط اشخاص خاص میتوانند تقاضای تحریر ترکه داشته باشند.

چه اشخاصی میتوانند تقاضای تحریر ترکه داشته باشند؟

 1. وصی فرد متوفی که از طرف وی برای انجام برخی امور یا اداره اموال تعیین شده بود میتواند درخواست تحریر ترکه کند.
 2. هر یک از وراث متوفی یا نماینده قانونی آنها
 3. امین فرد غایب و قیم فرد محجور در صورتی که بین وراث غایب مفقودالاثر وجود داشته باشد یا فرد محجوری بین وراث وجود داشته باشد.

در چه حالتی تحریر ترکه الزامی است؟

 1. در حالتی که برخی از وراث ترکه را قبول کنند و برخی قبول نکنند و رد کنند تحریر ترکه الزامی است.
 2. در حالتی که بین وراث غایب مفقود الاثر یا شخص محجور وجود داشته باشد.
 3. در حالتی که متوفی تبعه خارجی باشد.

برای گرفتن حکم تحریر ترکه چه مراحلی لازم است؟

برای گرفتن این حکم از شورای حل اختلاف توسط هر کدام از افرادی که میتوانند تحریر ترکه را بخواهند باید مراحل زیر انجام شود.

 1. ثبت دادخواست تحریر ترکه از طریق دفاتر خدمات قضایی الکترونیک.
 2. نشر آگهی توسط شورا در یکی از روزنامههای کثیرالانتشار.
 3. تعیین بازرس برای برداشتن صورت مجلس از داراییهای متوفی و نوشتن صورت مجلس از داراییها.
 4. صدور حکم تحریر ترکه

تقسیم ترکه چیست؟

یکی از مسائل پراهمیت و چالش برانگیز میان وراث متوفی بحث تقسیم ترکه متوفی میباشد برای اینکه ترکه متوفی به وراث تعلق بگیرد ابتدا باید جز منفی ترکه یعنی دیون متوفی را مانند مهریه همسر و سایر دیون را پرداخت کنند تقسیم ترکه در واقع آنچه از متوفی به جا مانده بین وراث او میباشد.

تقسیم ترکه چیست؟

تقسیم ترکه چگونه انجام میشود؟

تقسیم ترکه میتواند به صورت توافقی بین وراث انجام شود اما  اگر توافق و تراضی  بین وراث حاصل نشود هر کدام از وراث میتواند با داشتن گواهی انحصار وراثت و با ثبت دادخواست تقسیم ترکه صدور حکم تقسیم ترکه را از شورای حل اختلاف بخواهد.

تقسیم ترکه چیست و چگونه انجام می‌شود؟

در پاسخ به اینکه تقسیم ترکیب چه کیفیتی انجام می‌شود باید گفت که به دلیل اینکه مال میان وراث به حالت مشائی در می‌آید تقسیم آن به صورت‌های زیر قابل انجام است.

 • تقسیم به افراز: چنانچه مال میان وراث قابل تقسیم به اجزای برابر باشد به هر یک از وراث به میزان سهمی که در شهر آمده پسر دو سهم دختر یک سهم ارث خواهد رسید.
 • تقسیم به تعدیل: چنانچه مالی که بین وراث به ارث رسیده قابل تقسیم به اجزای مساوی نباشد تقسیم به تعدیل می‌شود یعنی به نحوی تقسیم می‌شود که مال متعلق به هر یک از نظر بها برابر باشد.
 • تقسیم به رد: یعنی دادگاه برخی وراث را  که سهم بیشتری می‌برند را ملزم می‌کند به ازای ما به تفاوت سهمی که برده‌اند بهای آن سهم را بپردازند.
 • مزایده:  در صورتی که وراث به روش‌های بالا توافق نکنند دادگاه اجبار به فروش ترکه می‌کند و ثمن به دست آمده را بین وراث تقسیم می‌کند.

بهترین وکیل تقسیم ترکه کیست؟

در صورتی که تعداد وراث زیاد باشد همه وراث می‌توانند به یک شخص وکالت دهند تا به میزان سهم آنها از دادگاه تقسیم ترکه کند. گاهی در بین وراث برای تقسیم ترکه اختلاف ایجاد می‌شود و ممکن است این بین دعاوی حقوقی و کیفری نیز ایجاد شود. که شما می‌توانید برای این امر از گروه وکلای فر وکیل با شماره ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲ کمک بگیرید.

وظایف وکیل در تقسیم ترکه چیست؟

ابتدا وکیل باید گواهی انحصار وراثت  را دریافت کند که ذیل این گواهی مشخص می‌شود که وراث شخص متوفی چه کسانی هستند و بعد باید ترکه را مهر و موم کند تا هیچ کدام از وراث تصرف نداشته باشند.

وظایف وکیل در تقسیم ترکه چیست؟

تفاوت ماترک و ترکه چیست؟

ترکه و ماترک تفاوتی ندارند و به صورت کلی آنچه از متوفی بر جای می‌ماند را چه قطب مثبت و چه قطب منفی آن را ترکه یا ماترک می‌گویند یعنی چه دارایی‌های مثبت اعماز اموال منقول و غیرمنقول و طلب‌ های او از دیگران و چه قسمت دارایی‌  های منفی مثل دیون متوفی و بدهکاری‌ هایش را ماترک می‌گویند.

تقسیم ترکه در فروکیل

گروه وکلای فروکیل با استفاده از وکلای متخصص در زمینه تحریر و تقسیم ترک شما را در امر تقسیم ارث و میراث و ترکه متوفی  یاری می‌نماید. در بحث تقسیم ارث در بعضی موارد بین وراث اختلافاتی حاصل می‌شود که بهترین اقدام در این زمان مشورت با یک وکیل ارث در فردیس می‌باشد برای ارتباط با گروه وکلای فروکیل شما می‌توانید با شماره ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲ ارتباط تلفنی گرفته و مشاوره تلفنی شوید یا به صورت حضوری به آدرس ما در فردیس قریشی شمالی نبش خیابان بیست و نهم برج آوین سنتر طبقه ۵ واحد ۵۰۲ مراجعه حضوری نمایید.

خلاصه مطلب: در ذهن بسیاری از افراد همواره این سوال پیش می‌آید که ترکه چیست؟ تقسیم ترکه چیست؟ به چه روش‌هایی انجام می‌شود اگر یکی از وراث حاضر به فروش نباشد چه باید کرد در مقاله‌ای نوشته شده سعی در پاسخگویی به سوالات شما شده است . ترکه در واقع آنچه از اموال مثبت و منفی مثل بدهی از متوفی بر جای می‌ماند می‌گویند و وراث و افراد ذینفع باید از ماترک متوفی ابتدا دیون او را پرداخت و بعد از آن ما ترک را بین خود تقسیم کنند در این مقاله روش‌های تقسیم را نیز شرح داده‌ایم.

5/5 - (14 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

وکیل حرفه ‌ای در فردیس با سابقه و به صورت تضمینی

اگر یک پرونده حقوقی و یا کیفری در دادگاه کرج دارید و قصد دارید از یک وکیل حرفه ‌ای در فردیس کمک بگیرید؛ این مقاله برای شما آماده شده است. وکیل در فردیس شخصی است که نه…

بازدید: 856 نفر
1402/05/20
خواندن این مقاله

وکیل تغییر سن شناسنامه و آشنایی کامل با مدارک و مراحل آن

گروه وکلای فروکیل در قالب این مقاله سعی در توضیح این نکته دارد که بهترین وکیل تغییر سن شناسنامه کیست؟ و اگر بخواهیم در زمینه تغییر سن شناسنامه اقدامی انجام دهیم چه شرایطی باید رعایت شود چه…

بازدید: 50 نفر
1403/03/10
خواندن این مقاله

فرجام خواهی طلاق به چه صورت می باشد؟

گروه وکلای فروکیل در قالب این مقاله سعی در توضیح نکته دارد که طلاق چه مراحلی دارد؟ فرجام خواهی طلاق به چه منظور است؟ برای طلاق چه وکیلی می تواند ما را یاری کند؟ مدارک و شرایط…

بازدید: 238 نفر
1402/12/17
خواندن این مقاله

بهترین وکیل طلاق در فردیس به صورت فوری با فروکیل

هنگامی که زن و شوهر دیگر قادر به ادامه زندگی مشترک نیستند شاید طلاق بهترین راهکار باشد.  وکیل طلاق در فردیس همیشه توصیه می‌کند تمامی جنبه‌های طلاق و جدایی را در نظر بگیرید و اگر تصمیم خود…

بازدید: 912 نفر
1402/05/20
خواندن این مقاله

خسارت تاخیر تادیه چیست و چگونه محاسبه می شود

گروه وکلای فروکیل در قالب این مقاله سعی در توضیح این نکته دارد که خسارت تاخیر تادیه چیست این خسارت چه زمانی تعلق می‌گیرد و چگونه محاسبه می‌شود ممکن است برای بسیاری افراد چه در زمینه حقوق…

بازدید: 99 نفر
1403/02/20
خواندن این مقاله

آشنایی ۰ تا ۱۰۰ شروط ضمن عقد و بررسی کامل آن

گروه وکلای فروکیل در ذیل این مقاله سعی در توضیح شروط ضمن عقد و نحوه اعمال این شروط و انواع آن و کاربرد و استفاده این شروط به شما مطالعه کننده محترم دارد. شروط ضمن عقد از…

بازدید: 352 نفر
1402/10/24
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان 09426001202 09197969367 09376848721 09218529239