متشکل از بهترین وکلای تهران و البرز(کرج- فردیس - ملارد) و شهریار باتجربه بسیار بالا

رجوع از هبه به همسر

رجوع از هبه به همسر
  • 24 بهمن 1402
  • 6 دقیقه
  • بدون دیدگاه
  • نوشته شده توسط تیم تحریره فروکیل

گروه وکلای فروکیل در ذیل این مقاله سعی در توضیح این نکته دارد که هبه چیست؟ زمانی که مردی به همسرش یا زنی به همسرش مالی را تحت عنوان عقد هبه انتقال میدهد آیا قابل رجوع است؟ اگر قابل رجوع است شروط لازم برای رجوع چیست؟ تمام این موارد را در قالب مقاله به شما مطالعه کننده محترم توضیح خواهیم داد.

هبه چیست؟

هبه عقدی است که به موجب آن واهب (هبه کننده) به صورت رایگان مالی را به دیگری متهب(هبه گیرنده) میدهد. هبه با ایجاب و قبول و قبض مال صورت میگیرد. هبه از جمله حقوق جایز میباشد یعنی واهب امکان برگشتن از هبه را دارد حتی بدون رضایت متهب (هبه گیرنده) و به این امر در اصطلاح رجوع از هبه میگویند.

در چه مواردی نمیتوان از هب رجوع کرد؟

۱.در موردی که عین مالی که هبه شده از بین رفته باشد.

۲.در صورتی که کسی که به او هبه شده پدر مادر فرزندان واهب باشد.

۳. در صورتی که متهب (هبه گیرنده) عین موهبه( مال )را منتقل کرده باشد.

۴. در صورتی که هبه با شرط عوض بوده و عوض داده شده باشد.

۵.در صورتی که تغییراتی در عین موهوبه ایجاد شده باشد (مثلاً پارچه های بخشیده باشد و تبدیل به لباس شده باشد).

۶. در صورتی که یکی از دو طرف عقد هبه فوت شده باشد.

۷. در صورتی که این هبه در قالب صدقه باشد.

۸.طلبکار طلب خود را به بدهکار بخشیده باشد و این از بین میرود و از بین رفتن آن مثل مورد بالاست که گفتیم اگر عین موهوبه از بین برود.

در چه مواردی نمیتوان از هب رجوع کرد

چه اشخاصی نمیتوانند هبه کنند؟

افرادی که محجور هستند اعم از صغیر ممیز و غیر ممیز، سفیه، مجنون از هبه اموال خود ممنوع هستند. و اگر مالی از خود را به دیگری ببخشند چون این حق برای آنها ضرر بزرگی تلقی میشود و بدون عوض و منفعت است باطل میباشد.

لذا باید گفت هبه محجورین باطل است. و علاوه بر محجورین تاجری که ورشکسته شده نیز طبق قانون تجارت بعد از توقف از انجام معاملات بلاعوض  مثل هبه منع شده و همچنین بعد از صدور حکم ورشکستگی نیز امکان هبه اموال را ندارد.

هبه زوجین به یکدیگر

در روابط بین مرد و زن ممکن است زوجین اموال خود را به یک دیگر بخشیده و در قالب عقد هبه اموالشان را به یک دیگر هبه کنند. که این هبه نیز طبق اصول گفته شده چون عقد جایز است زوجی که واهب بوده میتواند از هبه خود رجوع کرده و آن را پس گیرد. و این در صورتی است که مالی که به نام خودش بوده و مالکیت خودش بر مال احراز شده و سندیت داشته را به همسرش هبه کرده باشد. در این صورت امکان رجوع از هبه را خواهد داشت.

در صورتی که اگر مالی را برای همسر خود خریداری کند با تصور اینکه به او می بخشد فقط امکان دریافت مبلغی که بابت عین مال پرداخت کرده را دارد. و آن هم نه به نرخ روز بلکه به نرخ همان زمان خرید عین مال.

منافع مال موهوبه بعد از رجوع از هبه به همسر برای کیست؟

بعد از رجوع از هبه توسط همسر منافع اگر متصل باشد یعنی نتوان منافع را از مال جدا کرد برای واهب میباشد. و اگر منفصل باشد یعنی قابلیت جداسازی را دارا باشد پس از رجوع از هبه به همسر برای متهب میباشد.

چه اموالی را میتوان هبه کرد؟

اموال معینی که قابلیت دیده شدن و ارزیابی را داشته باشند همچنین دین و منفعت را نیز میتوان هبه نمود. مال به صورت کلی را نیز می توان هبه  کرد مثلاً مردی  به زنش بگویید ۱۰۰ کیلو برنج طارم  به تو هبه می کنم یعنی مالی که فعلاً حاضر نیست اما به صورت قول و قرار میتوان هبه کرد.

تاثیر وجود وکیل در رجوع از هبه به همسر

در این موارد پرونده ها نیز پیچیدگی هایی وجود دارد که کار را سخت تر میکند و یعنی رجوع از هبه به همسر  معمولاً به سادگی اتفاق نمی‌افتد . و پیچیدگی‌هایی دارد که یک وکیل دادگستری می‌تواند با سرعت و اطلاعات بیشترو اصولی‌تر این گره‌ها را باز کند و شما را راهنمایی مناسب و اقدام موثر مناسب‌تری بکند . اگر برای رجوع از هبه به همسرتان به دنبال وکیل مناسب و متبحر و با سابقه می‌گردید گروه وکلای فروکیل شما را در این زمینه یاری خواهند کرد.

مراحل رجوع از هبه به همسر

زمانی که یکی از زوجین به دیگری مالی را هبه می‌کند و بعد به هر دلیلی از هبه خود پشیمان می‌شود و می‌خواهد رجوع کند چه باید کرد؟ در این موارد باید شخص برای طرف مقابل خود یک اظهارنامه ‌ای که مبنی بر رجوعش از هبه می‌باشد را ارسال کند. و اراده خود مبنی بر رجوعش را به طرف مقابل اطلاع دهد تا اگر مال باقی باشد بتواند آن را پس بگیرد و از تصرف متحد خارج کند. اگر طرف مقابل به اظهارنامه داده شده توجه ننماید می‌توان از او در محاکم دادگستری شکایت کرد و بعد از آن پرونده را در دادگاه پیگیری کرد.

مراحل رجوع از هبه به همسر

گروه وکلای فروکیل و رجوع از هبه به همسر

برای طی کردن مراحلی که در پاراگراف قبلی توضیح داده شد حضور وکیل بسیار نیاز می‌باشد. زیرا متن اظهارنامه و نوع طرح دعوا و پیگیری و دفاع برای این قبیل پرونده‌ها نیز پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و گاهی با یک اشتباه ممکن است مسیر دعوایی که در آن محق بودیم را و دگرگون کرده و به حق و حقوق خود دست نیابیم. پس برای مراجعه و یک وکیل بهتر است به دنبال وکیلی باشیم که در امور حقوقی به صورت تخصصی فعالیت کرده و تجربه بالایی در این زمینه دارد. گروه وکلای فروکیل با استفاده از وکلای متخصص در هر زمینه می‌توان گزینه مناسبی برای وکالت دعاوی شما باشد.

خلاصه مطلب: هبه عقدی است که به موجب آن شخص مالی را به صورت رایگان یا بلاعوض به دیگری می‌بخشد به دلیل اینکه این حق عقدی جایز می‌باشد امکان رجوع از آن نیز برای طرفین وجود دارد. یعنی واهب می‌تواند از هبه خود رجوع کند و مال خود را در شرایطی که در مقاله گفته شده از طرف مقابل بازپس گیرد. اگر سوالی در زمینه عقد هبه و رجوع هبه به همسر دارید می‌توانید با شماره تماس ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲/۰۹۱۹۷۹۶۹۳۶۷ تماس گرفته و با کارشناسان و وکلای متخصص ما مشورت نمایید.

5/5 - (5 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

بهترین وکیل در فردیس متخصص و متبحر

گروه وکلای فروکیل در قالب این مقاله سعی در توضیح و شناساندن بهترین وکیل در فردیس به شما مطالعه کننده گرامی دارد اگر برای کمک گرفتن از یک وکیل پایه یک دادگستری در فردیس برای حل مشکلات…

بازدید: 1217 نفر
1402/05/24
خواندن این مقاله

فرجام خواهی طلاق به چه صورت می باشد؟

گروه وکلای فروکیل در قالب این مقاله سعی در توضیح نکته دارد که طلاق چه مراحلی دارد؟ فرجام خواهی طلاق به چه منظور است؟ برای طلاق چه وکیلی می تواند ما را یاری کند؟ مدارک و شرایط…

بازدید: 420 نفر
1402/12/17
خواندن این مقاله

بهترین وکیل خانم در فردیس با سابقه با

مشکلات و اختلافات قضایی همیشه و در همه جا برای هریک از ما وجود داشته و هیچ یک از ما نیز از این قاعده مستثنی نخواهیم بود. چنانچه هریک از ما با هر نوع از اختلافات و…

بازدید: 772 نفر
1402/07/08
خواندن این مقاله

جرایم قابل گذشت و جرایم غیرقابل گذشت و آشنایی کامل با آنها

گروه وکلای فروکیل در ذیل این مقاله سعی در توضیح جرم و انواع آن که به جرایم قابل گذشت و جرایم غیرقابل گذشت تقسیم می‌شود  دارد. و ابتدای کار باید بررسی کرد که اصلاً جرم چیست؟ چه…

بازدید: 559 نفر
1402/10/21
خواندن این مقاله

مشاوره تلفنی با وکیل در فردیس، شهریار و ملارد به صورت تخصصی

گروه وکلای فروکیل در ذیل مقاله زیر قصد دارد به شما در این زمینه یاری رساند که برای مشاوره تلفنی با وکیل با چه شمارهای تماس بگیرید و همچنین از فواید مشاوره تلفنی با وکیل برای شما…

بازدید: 580 نفر
1402/10/09
خواندن این مقاله

دفتر وکالت در فردیس

وکالت یکی از شغل‌هایی است که نیاز به دفتر دارد تا بتوان در آن با موکل درباره مسائل حقوقی صحبت کرد. اگر شما یک مشکل حقوقی برایتان به وجود آمده است یا این که قصد دارید در…

بازدید: 1058 نفر
1402/05/20
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان 09426001202 09197969367 09108460692 09218529239