متشکل از بهترین وکلای تهران و البرز(کرج- فردیس - ملارد) و شهریار باتجربه بسیار بالا

رجوع از هبه به همسر

رجوع از هبه به همسر
  • 24 بهمن 1402
  • 6 دقیقه
  • بدون دیدگاه
  • نوشته شده توسط تیم تحریره فروکیل

گروه وکلای فروکیل در ذیل این مقاله سعی در توضیح این نکته دارد که هبه چیست؟ زمانی که مردی به همسرش یا زنی به همسرش مالی را تحت عنوان عقد هبه انتقال میدهد آیا قابل رجوع است؟ اگر قابل رجوع است شروط لازم برای رجوع چیست؟ تمام این موارد را در قالب مقاله به شما مطالعه کننده محترم توضیح خواهیم داد.

هبه چیست؟

هبه عقدی است که به موجب آن واهب (هبه کننده) به صورت رایگان مالی را به دیگری متهب(هبه گیرنده) میدهد. هبه با ایجاب و قبول و قبض مال صورت میگیرد. هبه از جمله حقوق جایز میباشد یعنی واهب امکان برگشتن از هبه را دارد حتی بدون رضایت متهب (هبه گیرنده) و به این امر در اصطلاح رجوع از هبه میگویند.

در چه مواردی نمیتوان از هب رجوع کرد؟

۱.در موردی که عین مالی که هبه شده از بین رفته باشد.

۲.در صورتی که کسی که به او هبه شده پدر مادر فرزندان واهب باشد.

۳. در صورتی که متهب (هبه گیرنده) عین موهبه( مال )را منتقل کرده باشد.

۴. در صورتی که هبه با شرط عوض بوده و عوض داده شده باشد.

۵.در صورتی که تغییراتی در عین موهوبه ایجاد شده باشد (مثلاً پارچه های بخشیده باشد و تبدیل به لباس شده باشد).

۶. در صورتی که یکی از دو طرف عقد هبه فوت شده باشد.

۷. در صورتی که این هبه در قالب صدقه باشد.

۸.طلبکار طلب خود را به بدهکار بخشیده باشد و این از بین میرود و از بین رفتن آن مثل مورد بالاست که گفتیم اگر عین موهوبه از بین برود.

در چه مواردی نمیتوان از هب رجوع کرد

چه اشخاصی نمیتوانند هبه کنند؟

افرادی که محجور هستند اعم از صغیر ممیز و غیر ممیز، سفیه، مجنون از هبه اموال خود ممنوع هستند. و اگر مالی از خود را به دیگری ببخشند چون این حق برای آنها ضرر بزرگی تلقی میشود و بدون عوض و منفعت است باطل میباشد.

لذا باید گفت هبه محجورین باطل است. و علاوه بر محجورین تاجری که ورشکسته شده نیز طبق قانون تجارت بعد از توقف از انجام معاملات بلاعوض  مثل هبه منع شده و همچنین بعد از صدور حکم ورشکستگی نیز امکان هبه اموال را ندارد.

هبه زوجین به یکدیگر

در روابط بین مرد و زن ممکن است زوجین اموال خود را به یک دیگر بخشیده و در قالب عقد هبه اموالشان را به یک دیگر هبه کنند. که این هبه نیز طبق اصول گفته شده چون عقد جایز است زوجی که واهب بوده میتواند از هبه خود رجوع کرده و آن را پس گیرد. و این در صورتی است که مالی که به نام خودش بوده و مالکیت خودش بر مال احراز شده و سندیت داشته را به همسرش هبه کرده باشد. در این صورت امکان رجوع از هبه را خواهد داشت.

در صورتی که اگر مالی را برای همسر خود خریداری کند با تصور اینکه به او می بخشد فقط امکان دریافت مبلغی که بابت عین مال پرداخت کرده را دارد. و آن هم نه به نرخ روز بلکه به نرخ همان زمان خرید عین مال.

منافع مال موهوبه بعد از رجوع از هبه به همسر برای کیست؟

بعد از رجوع از هبه توسط همسر منافع اگر متصل باشد یعنی نتوان منافع را از مال جدا کرد برای واهب میباشد. و اگر منفصل باشد یعنی قابلیت جداسازی را دارا باشد پس از رجوع از هبه به همسر برای متهب میباشد.

چه اموالی را میتوان هبه کرد؟

اموال معینی که قابلیت دیده شدن و ارزیابی را داشته باشند همچنین دین و منفعت را نیز میتوان هبه نمود. مال به صورت کلی را نیز می توان هبه  کرد مثلاً مردی  به زنش بگویید ۱۰۰ کیلو برنج طارم  به تو هبه می کنم یعنی مالی که فعلاً حاضر نیست اما به صورت قول و قرار میتوان هبه کرد.

تاثیر وجود وکیل در رجوع از هبه به همسر

در این موارد پرونده ها نیز پیچیدگی هایی وجود دارد که کار را سخت تر میکند و یعنی رجوع از هبه به همسر  معمولاً به سادگی اتفاق نمی‌افتد . و پیچیدگی‌هایی دارد که یک وکیل دادگستری می‌تواند با سرعت و اطلاعات بیشترو اصولی‌تر این گره‌ها را باز کند و شما را راهنمایی مناسب و اقدام موثر مناسب‌تری بکند . اگر برای رجوع از هبه به همسرتان به دنبال وکیل مناسب و متبحر و با سابقه می‌گردید گروه وکلای فروکیل شما را در این زمینه یاری خواهند کرد.

مراحل رجوع از هبه به همسر

زمانی که یکی از زوجین به دیگری مالی را هبه می‌کند و بعد به هر دلیلی از هبه خود پشیمان می‌شود و می‌خواهد رجوع کند چه باید کرد؟ در این موارد باید شخص برای طرف مقابل خود یک اظهارنامه ‌ای که مبنی بر رجوعش از هبه می‌باشد را ارسال کند. و اراده خود مبنی بر رجوعش را به طرف مقابل اطلاع دهد تا اگر مال باقی باشد بتواند آن را پس بگیرد و از تصرف متحد خارج کند. اگر طرف مقابل به اظهارنامه داده شده توجه ننماید می‌توان از او در محاکم دادگستری شکایت کرد و بعد از آن پرونده را در دادگاه پیگیری کرد.

مراحل رجوع از هبه به همسر

گروه وکلای فروکیل و رجوع از هبه به همسر

برای طی کردن مراحلی که در پاراگراف قبلی توضیح داده شد حضور وکیل بسیار نیاز می‌باشد. زیرا متن اظهارنامه و نوع طرح دعوا و پیگیری و دفاع برای این قبیل پرونده‌ها نیز پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و گاهی با یک اشتباه ممکن است مسیر دعوایی که در آن محق بودیم را و دگرگون کرده و به حق و حقوق خود دست نیابیم. پس برای مراجعه و یک وکیل بهتر است به دنبال وکیلی باشیم که در امور حقوقی به صورت تخصصی فعالیت کرده و تجربه بالایی در این زمینه دارد. گروه وکلای فروکیل با استفاده از وکلای متخصص در هر زمینه می‌توان گزینه مناسبی برای وکالت دعاوی شما باشد.

خلاصه مطلب: هبه عقدی است که به موجب آن شخص مالی را به صورت رایگان یا بلاعوض به دیگری می‌بخشد به دلیل اینکه این حق عقدی جایز می‌باشد امکان رجوع از آن نیز برای طرفین وجود دارد. یعنی واهب می‌تواند از هبه خود رجوع کند و مال خود را در شرایطی که در مقاله گفته شده از طرف مقابل بازپس گیرد. اگر سوالی در زمینه عقد هبه و رجوع هبه به همسر دارید می‌توانید با شماره تماس ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲/۰۹۱۹۷۹۶۹۳۶۷ تماس گرفته و با کارشناسان و وکلای متخصص ما مشورت نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

وکیل کلاهبرداری و معرفی بهترین آن در فردیس و کرج

گروه کلای فروکیل در قالب این مقاله سعی دارد به شما مطالعه کننده محترم اطلاعاتی در مورد وکیل کلاهبرداری و مجازات آن و وصف کیفری آن و اینکه چه رفتارهای کلاهبرداری محسوب می‌شود و اینکه برای کلاهبرداری…

بازدید: 74 نفر
1402/11/04
خواندن این مقاله

بهترین مشاوره حقوقی تلفنی خانواده و معرفی آن

گروه وکلای فروکیل در ذیل این مقاله قصد دارد به شما توضیح دهند که چه مباحثی زیر مجموعه حقوق خانواده خواهند بود. حقوق خانواده خود شامل سه بخش مهم است این سه بخش تقسیم می‌شوند به مباحث…

بازدید: 229 نفر
1402/08/25
خواندن این مقاله

ترکه چیست و آشنایی با نحوه تقسیم و وکیل متخصص در این زمینه

گروه وکلای فروکیل در ذیل این مقاله سعی در توضیح این مطلب دارد که شخصی که میمیرد آنچه از وی به جا میماند چیست؟ و چه اقداماتی میتوان روی مال و اموال شخص مرده انجام داد تکلیف…

بازدید: 168 نفر
1402/09/23
خواندن این مقاله

انواع طلاق چیست و طلاق به چند دسته تقسیم می‌شود

انواع طلاق بر اساس امکان رجوع به دو دسته تقسیم می‌شود طلاق‌های رجعی و طلاق بائن که در این مقاله تفاوت این دو طلاق را بررسی خواهیم کرد طلاق رجعی طلاقی است که بعد از جاری شدن…

بازدید: 214 نفر
1402/09/01
خواندن این مقاله

قانون کار و احقاق حقوق کارگر

موضوع قانون کار و احقاق حقوق کارگر امروزه در تمامی جوامع بشریت از اهمیت ویژه­ای برخوردار است که این مهم نیز در کشور ما شایسته توجه می­باشد. از همین رو شناخت قانون کار و حقوق کارگر و…

بازدید: 316 نفر
1402/07/12
خواندن این مقاله

وکیل ملکی در ملارد با حق الوکاله قسطی

گروه وکلای فروکیل در ضمن این مقاله سعی در شناساندن مسائل ملکی و پرونده های ملکی و وکلایی که میتوانند این پرونده ها را برای شما به صورت تخصصی به انجام رسانند دارد. زمانی که با مشکلات…

بازدید: 50 نفر
1402/11/15
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 09426001202 مشاوره تلفنی رایگان - 09197969367 وکیل اداره کار - 09903446741 وکیل اداره کار