متشکل از بهترین وکلای تهران و البرز(کرج- فردیس - ملارد) و شهریار باتجربه بسیار بالا

سقف دریافت مهریه و بررسی محدودیت ها و شرایط آن توسط وکیل

سقف دریافت مهریه
  • 20 اسفند 1402
  • 6 دقیقه
  • بدون دیدگاه
  • نوشته شده توسط تیم تحریره فروکیل

گروه وکلای فروکیل در قالب این مقاله سعی در توزیع این نکته دارد که مهریه چیست در چه زمان هایی مهریه به زوجه تعلق میگیرد و آیا سقفی برای مهریه تعیین شده است یا نه؟ در صورت عدم توانایی مرد برای پرداخت مهریه چه باید کرد؟ تمام این مباحث را در این مقاله بررسی کرده و اطلاعاتی به شما مطالعه کننده محترم در این  زمینه خواهیم داد.

مهریه چیست؟

مالی که به موجب عقد نکاح چه دائم و چه منقطع به ملکیت زن در میآید و او میتواند هر تصرفی بنماید یا هر زمانی که میخواهد مطالبه اش کند اگر عندالمطالبه باشد هر زمانی که اراده زوجه باشد میتواند مطالبه کند و اگر عندالاستطاعه باشد با  توجه به استطاعت مالی زوج میتواند مطالبه نماید.

در چه صورتی مهریه به زوجه تعلق نمیگیرد؟

  • در صورتی که عقد نکاح صورت گرفته ولی رابطه زناشویی بین زوجین واقع نشده باشد یا عقد به صورت موقت باطل شده باشد.
  • در صورتی که در ضمن عقد نکاح، مهریهای تعیین نشده باشد و زوجین در رابطه با دریافت مهریه توافق نکرده باشند، در این حالت اگر رابطه زناشویی بین زوجین برقرار شده باشد، زوجه مستحق دریافت مهریه خواهد بود.
  • در صورتی که یکی از زوجین فوت کند و قبل از آنکه راجع به پرداخت مهریه با یکدیگر به توافق نرسیده باشند، مهریه به زن تعلق نمیگیرد، حتی در صورتی که نزدیکی بین زوجین صورت نگرفته باشد.
  • در صورتی که عقد نکاح به علتی، مانند وجود عیوبی که موجبات فسخ عقد نکاح را برای هر یک از طرفین به وجود آورده و رابطه زناشویی بین زوجین برقرار نشده باشد.
  • خانمی که در دوران نامزدی قصد جدا شدن از شوهر خود را دارد و همچنان باکره است می تواند نصف مهریه خود را درخواست کند و تمام مهریه به او تعلق نمی گیرد.

آیا تعیین مهریه سقف و محدودیت دارد؟

در پاسخ به این سوال که آیا برای تعیین مهریه سقفی معین شده است یا نه باید گفت که سقف دریافت مهریه به ۱۱۰ سکه محدود نمیشود. در واقع مهریه تا ۱۱۰ سکه قابل اجرا است. در قانون حمایت خانواده و ماده ۲۲ ازدواج آمده است که اگر مهریه بیش از ۱۱۰ سکه باشد، پرداخت آن مشروط به توانایی مالی زوج است. دادگاه تمکن مالی زوج را برای پرداخت مهریه مازاد بر ۱۱۰ سکه بررسی می کند. برای آشنایی با قانون جدید مهریه می توانید به لینک اشاره شده مراجعه نمایید.

سقف دریافت مهریه چقدر است؟

زمانی که مهریه بالای ۱۱۰ سکه باشد و مرد توانایی مالی پرداخت تمام آن یا بیشتر از ۱۱۰ سکه را داشته باشد، دادگاه مجاز به صدور حکم پرداخت مهریه بالای ۱۱۰ سکه خواهد بود اما اگر مهریه تا ۱۱۰ سکه باشد زن حق جلب او را از دادگاه نخواهد داشت و مهریه مازاد بر ۱۱۰ سکه ضمانت اجرای کیفری ندارد.  در قانون حمایت خانواده و ماده ۲۲ ازدواج آمده است که اگر مهریه بیش از ۱۱۰ سکه باشد، پرداخت آن مشروط به توانایی مالی زوج است. دادگاه تمکن مالی زوج را برای پرداخت مهریه مازاد بر ۱۱۰ سکه بررسی می کند. به عبارت دیگر، اگر مقدار مهریه قانونی تا ۱۱۰ سکه باشد، مرد موظف است این مهریه را پرداخت کند.

سقف دریافت مهریه چقدر است

همچنین کلیه مبلغ مهریه به زن تعلق میگیرد. در صورتی که مهریه از این مبلغ بیشتر باشد، زن میتواند با استناد به این قانون از مرد مطالبه کند که توانایی مالی خود را برای پرداخت مهریه مازاد بر ۱۱۰ سکه اثبات کند. دادگاه نیز پس از بررسی و تحقیق در مورد توانایی مالی مرد، جهت این که آیا مهریه مازاد بر ۱۱۰ سکه قابل پرداخت است یا خیر، تصمیم گیری های لازم را انجام میدهد.به عبارت دیگر، سقف مطالبه مهریه به ۱۱۰ سکه محدود نشده و در صورت وجود مهریه بیشتر، امکان مطالبه و پرداخت آن وجود دارد.

آیا بابت مهریه میتوان حکم جلب گرفت؟

بر طبق مطالب گفته شده در سطرهای قبلی اگر مرد مهریه خود را به زن پرداخت نکند، زن می تواند مهریه را به اجرا بگذارد. اگر دادگاه حکم به پرداخت مهریه بدهد و مرد باز هم مهریه را پرداخت نکند یا نتواند اثبات کند که توانایی پرداخت مهریه را ندارد، زن می تواند درخواست صدور حکم جلب برای مهریه را بدهد.

به چه طریق میتوان حکم جلب بابت مهریه گرفت؟

با توجه به اینکه مهریه جزء بدهیهای مالی است و احکام حقوقی برای آن اجرا میشود، زن باید جهت مطالبه مهریه از مرد شکایت کند. پس از آن لازم است که زوجه مالی را از مرد به عنوان مهریه معرفی کند. اگر صورت مالی مرد مشخص نباشد یا اینکه اموالی برای معرفی و توقیف به عنوان مهریه نداشته باشد، زن حکم جلب مهریه را برای مرد دریافت میکند. برای قرار جلب مهریه باید به این نکته توجه داشته باشید که، تنها در صورتی که حکم قطعی جلب صادر شده باشد زن میتواند همسرش را به خاطر عدم پرداخت مهریه جلب کند؛ و در صورت اثبات محکومیت زوج برای عدم پرداخت مهریه، زن میتواند حکم جلب سیار را  هم برای زوج دریافت کند. همچنین، با دریافت حکم جلب کیفری، زن میتواند همسرش را ممنوعالخروج کند؛ و مرد تا زمانی که بدهی مالی خودش را نپردازد نمیتواند از کشور خارج شود.

تاثیر حضور وکیل در پروندههای مهریه

با توجه به اینکه در بسیاری از موارد برای دریافت مهریه بین زوجین اختلافات شدیدی حاصل میشود و از طرفی دریافت مهریه جز احکام کیفری است لذا باید اطلاعاتی در مورد قوانین و آیین دادرسی داشته باشیم پس در اینجاست که نیاز به حضور یک وکیل به شدت احساس میشود برای این امر گروه وکلای فروکیل میتواند به شما در این موضوع کمک کند و برای رسیدن به حق و حقوقتان راه درست را به شما نشان دهند.

وکیل آنلاین برای مهریه

وکیل آنلاین برای مهریه

گروه وکلای فروکیل این امکان را برای شما فراهم می‌کند که اگر دچار چالشی در زمینه مهریه شدید فوراً به صورت آنلاین با وکیل مهریه در فردیس ارتباط گرفته و سوالات خود را از وی بپرسید و راهنمایی لازم را دریافت نمایید برای ارتباط با وکیل در فردیس می‌توانید با شماره ۰۹۱۹۷۹۶۹۳۶۷ ارتباط آنلاین برقرار نمایید.

وکیل مهریه با حق الوکاله اقساطی

در صورتی که به دنبال وکیلی می‌گردید که بتواند با حق الوکاله اقساطی برای شما طبق قانون جدید مهریه و با دریافت حق وکاله به صورت اقساطی برای شما پرونده‌ تان در حوزه مهریه را به انجام رساند گروه وکلایی می‌تواند شما را در این امر یاری کند.

برای ارتباط با گروه وکلای فروکیل شما می‌توانید به آدرس ما در فردیس قریشی شمالی نبش خیابان بیست و نهم برج آوین سنتر طبقه ۵ واحد ۵۰۲ مراجعه نمایید. یا به صورت تلفنی با شماره ۰۹۱۹۷۹۶۹۳۶۷ – ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲ ارتباط تلفنی بگیرید.

خلاصه مطلب

گروه وکلای فروکیل در مقاله مذکور در مورد مهریه و شرایط پرداخت و سقف دریافت مهریه توضیح داده است و شما مطالعه کننده محترم اگر در زمینه مهریه سوالات دیگری داشته باشید می‌توانید با شماره‌های ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲ – ۰۹۱۹۷۹۶۹۳۶۷ ارتباط گرفته و وکلای متخصص ما در زمینه مهریه مشاوره نمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

شیربها در قانون وجود دارد؟ بررسی مسائل پیرامون آن

گروه وکلای فروکیل در قالب این مقاله سعی در توضیح شیربها دارد و بررسی می‌کنیم که آیا شیربها در قانون ایران تعریف شده است یا نه و اینکه عدم پرداخت یا پرداخت آن چه ضمانت اجرایی خواهد…

بازدید: 287 نفر
1402/09/28
خواندن این مقاله

جرایم قابل گذشت و جرایم غیرقابل گذشت و آشنایی کامل با آنها

گروه وکلای فروکیل در ذیل این مقاله سعی در توضیح جرم و انواع آن که به جرایم قابل گذشت و جرایم غیرقابل گذشت تقسیم می‌شود  دارد. و ابتدای کار باید بررسی کرد که اصلاً جرم چیست؟ چه…

بازدید: 230 نفر
1402/10/21
خواندن این مقاله

آشنایی با مراحل طلاق توافقی از ۰ تا ۱۰۰ آن

گروه وکلای فروکیل در قالب این مقاله سعی دارد به شما مطالعه کننده محترم مراحل طلاق توافقی را توضیح و اطلاعات شما را در مورد این موارد و خود طلاق توافقی تکمیل کند.   طلاق توافقی چیست؟…

بازدید: 791 نفر
1402/09/19
خواندن این مقاله

برای مشاوره حقوقی تلفنی رایگان در شهریار با چه شماره ای تماس بگیریم

مشاور حقوقی تلفنی رایگان در شهریار عبارتند از ارائه راهنمایی‌های حقوقی لازم به افرادی که تماس می‌گیرند از طرف وکیل پایه یک دادگستری در شهریار یا مشاوران حقوقی در شهریار این گونه مشاوره‌ها معمولاً به دو دسته…

بازدید: 344 نفر
1402/09/03
خواندن این مقاله

هزینه ی وکیل برای طلاق یک طرفه به چه صورت می باشد

گروه وکلای فروکیل در ذیل این مقاله سعی در توضیح نکته دارد که اگر مرد یا زنی تصمیم بر جدایی بگیرند باید از چه راهی اقدام کنند حق و حقوق آنها چیست و هزینه وکیل برای طلاق…

بازدید: 65 نفر
1403/01/10
خواندن این مقاله

رجوع از هبه به همسر

گروه وکلای فروکیل در ذیل این مقاله سعی در توضیح این نکته دارد که هبه چیست؟ زمانی که مردی به همسرش یا زنی به همسرش مالی را تحت عنوان عقد هبه انتقال میدهد آیا قابل رجوع است؟…

بازدید: 161 نفر
1402/11/24
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 09426001202 مشاوره تلفنی رایگان - 09197969367 وکیل اداره کار - 09903446741 وکیل اداره کار