متشکل از بهترین وکلای تهران و البرز(کرج- فردیس - ملارد) و شهریار باتجربه بسیار بالا

آشنایی ۰ تا ۱۰۰ شروط ضمن عقد و بررسی کامل آن

شروط ضمن عقد
 • 24 دی 1402
 • بروزرسانی: ۲۷ دی ۱۴۰۲
 • 5 دقیقه
 • بدون دیدگاه
 • نوشته شده توسط تیم تحریره فروکیل

گروه وکلای فروکیل در ذیل این مقاله سعی در توضیح شروط ضمن عقد و نحوه اعمال این شروط و انواع آن و کاربرد و استفاده این شروط به شما مطالعه کننده محترم دارد. شروط ضمن عقد از اهمیت بالایی برخوردار هستند زیرا درج این شروط در عقد طرفین را ملزم به ایفای  این شروط خواهد کرد. و عدم ترتیب اثر دادن به این شروط ممکن است باعث حق فسخ باشد یا در صورتی که شروط  نادرستی  درعقد نهاده شود ممکن است باعث بطلان عقد شود. برخی شروط ضمن عقد باطل هستند عقد را نیز باطل میکنند و برخی از شروط ضمن عقد باطل هستند اما مبطل عقد نیستند.

شروط ضمن عقد چیست؟

این شروط را به نام شرط های ۱۲ گانه ضمن عقد نیز میتوان شناخت در واقع زمانی که عقدی منعقد میشود در حین انعقاد و در متن عقد ممکن است شروطی را در آن درج کرد که به این شروط ،شروط ضمن عقد میگویند این شرایط به مسائل حقوقی خانوادگی اجتماعی و مالی و…. اشاره خواهد داشت و طرفین قرارداد را ملزم به ایفای تعهد خواهد کرد.

شروط ضمن عقد نکاح چیست؟

این شروط عبارتند از:

 • شرط توافق دو طرف برای ازدواج
 • شرط تعیین مهریه
 • خروج از کشور
 • تعهدات مالی طرفین
 • رعایت قوانین مربوط به ازدواج و خانواده
 • حقوق و تعهدات فرزندان
 • تعیین مسکن
 • نحوه حضانت فرزندان
 • عدم رابطه جنسی با سایر افراد
 • اختصاص وقت مشخص برای خانواده
 • شرایط مربوط به بیماری و سلامت
 • تقسیم اموال در صورت طلاق

شرط ضمن عقد تنصیف اموال چیست؟

شرط تنصیف یکی از شروط ضمن عقد نکاح میباشد که این شرط در قانون اسلامی اجباری خواهد بود و باید توسط شوهر و همسرش داده شود . و میزان آن بر اساس توانایی مالی شوهر می‌باشد در واقع زمانی که مردی همسرش را بخواهد طلاق دهد یعنی درخواست طلاق از جانب مرد باشد. دارایی‌ هایی که در طی زندگی مشترک به دست آورده‌ اند به صورت نصف در خواهد آمد به این شروط ضمن عقد نکاح شرط تنصیف می‌گویند.

شروط ضمن عقد صحیح

شروط ضمن عقد صحیح چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • مشروط الیه یعنی کسی که شرط برای او گذاشته شده باید توانایی انجام دادن را داشته باشد.
 • شرط جایز باشد یعنی شرط حرام نباشد یا کاری که خلاف قوانین و نظم عمومی جامعه باشد.
 • فایده و هدف عقلایی داشته باشد. شرط کردن چیزی که فایده عقلایی ندارد باطل است.
 • مخالف سنت و کتاب نباشد.
 • شرطی که گذاشته می‌شود مخالف با مقتضای ذات عقد نباشد. مثلاً در عقد بی شرط عدم مالکیت و تصرف طرف مخالف گذاشته شود این شرط خلاف مقتضای ذات عقد بین می‌باشد.
 • مجهول نباشد زیرا موجب بطلان عقد می‌شود.
 • محال نباشد. یعنی شرطی بگذاریم که مشروط الیه عملاً نتواند آن را انجام دهد.
 • شرط در عقد ذکر شود. (البته یک سری شروط ضمنی داریم در عقد ذکر نمی‌شوند اما مبنی بر این است که این شروط وجود دارند. مثلا باکره بودن دختر در عقد نکاح )
 • منجز باشد یعنی معلق بر چیزی نباشد.

تاثیر وکیل در شروط ضمن عقد چیست ؟

زمانی که عقدی منعقد می شود ممکن است در ذیل آن ممکن است شروطی  ضمن ان عقد درج شود که سرنوشت آن عقد را دگرگون کند یا در اینده آن تاثیر گذار باشد به همین دلیل بتر است که طرفین عقد نسبت به شروط ضمن عقد اگاهی و اطلاعات کافی داشته باشند تا بعد ها متضرر نشوند. برای این امر یک وکیل پایه یک دادگستری در فردیس یا یک وکیل قرارداد نویسی میتواند به شما کمک ویژه ای بکند و به شما در رابطه با شروط ضمن عقد آگاهیی لازم را بدهد. براس ارتباط با وکیل متخصص و پرسیدن سوالاتی که ذهنتان را مشغول میکند شما میتوانید با گروه وکلای فروکیل با شماره ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲ ارتباط بگیرید و پاسخ سوالات خود را دریافت کنید .

انواع شروط ضمن عقد

۱. شرط صفت

۲. شرط فعل

۳. شرط نتیجه

در تعریف شرط صفت باید گفت وقتی ضمن عقد صفت خاصی در مورد معامله یا کاری که باید انجام شود یا طرف معامله تعیین می‌شود به آن شرط صفت می‌گویند. در تعریف شرط فعل نیز باید گفت شرطی است برای انجام کاری در ضمن عقد. و شرط نتیجه نیز منظور شرط کردن آثار عقدی در ضمن عقد دیگری است.

چه کسی شروط ضمن عقد را تنظیم میکند؟

در نظر گرفتن این شروط برای طرفین عقد ممکن است یعنی هر کدام از طرفین عقد میتوانند شروطی را در ضمن عقد درج کرده یا تعهدی برای طرف مقابل یا شخص ثالث در نظر بگیرید .  البته شخص ثالث نیز میتواند برای طرفین عقد شروطی را تعیین کند و توجه و ترتیب اثر دادن به این شروط به عهده هر دو طرف عقد میباشد .

زمان تنظیم شروط ضمن عقد:

شروط ضمن عقد نکاح معمولاً در دفتر ثبت ازدواج در ضمن انعقاد عقد ازدواج توسط سردفتر تنظیم و توسط طرفین امضا خواهد شد. البته در برخی موارد ممکن است تعیین برخی شروط را به آینده موکول کنند.

ضمانت اجرای تخلف از شروط ضمن عقد چیست؟

ضمانت اجرای تخلف از شروط ضمن عقد چیست؟

اگر در عقدی شرط درج شود و طرفین به این شرط پایبند نباشند می‌تواند برای طرفین حق فسخ ایجاد کند. اگر در رابطه با شروط ضمن عقد سوالی ذهن شما را مشغول می‌کند شما می‌توانید با گروه وکلای فروکیل ارتباط بگیرید و سوالات خود را از وکلا و کارشناسان ما بپرسید. برای ارتباط با گروه وکلای فروکیل شما می‌توان به آدرس ما در فردیس قریشی شمالی نبش خیابان بیست و نهم برج آوین سنتر طبقه ۵ واحد ۵۰۲ مراجعه نمایید. و برای ارتباط تلفنی و مشاوره تلفنی با وکیل میتوانید با شماره ۰۹۱۹۷۹۶۹۳۶۷ تماس تلفنی حاصل نمایید یا با شماره گیری شماره ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲ با کارشناسان ما مشورت نمایید .

خلاصه مطلب: زمانی که طرفین عقدی منعقد می‌کنند ممکن است ذیل آن عقد شرطی به عنوان شرط ضمن عقد بگذارند این شرط می‌تواند شرط فعل شرط صفت یا شرط نتیجه باشد. اگر در مورد شروط ضمن عقد و آثار و تبعات آن سوالی ذهن شما را اشغال کرده شما می‌توانید با گروه وکلای فروکیل ارتباط بگیرید برای ارتباط با گروه وکلای فروکیل شما می‌توانید با شماره ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲ ارتباط تلفنی گرفته و با وکلا و کارشناسان ما مشورت نمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

وکیل کیفری در ملارد و اهمیت داشتن آن در پرونده های حقوقی

در ابتدا باید بدانیم که مسائل کیفری چه تفاوتی با مسائل حقوقی دارند برای این امر گروه وکلای فروکیل برای شما مقاله‌ای تهیه کرده که شما در مورد مسائل حقوقی و کیفری خود آگاهی کامل داشته باشید…

بازدید: 59 نفر
1402/11/10
خواندن این مقاله

وکیل شکایت از کارفرما در فردیس و ملارد

در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که برای شکایت از کارفرما چه اقداماتی باید انجام دهیم و وکیل شکایت از کارفرما در فردیس و ملارد چه وکیلی است و چه وظایفی دارد و چه اقداماتی…

بازدید: 144 نفر
1402/10/03
خواندن این مقاله

شیربها در قانون وجود دارد؟ بررسی مسائل پیرامون آن

گروه وکلای فروکیل در قالب این مقاله سعی در توضیح شیربها دارد و بررسی می‌کنیم که آیا شیربها در قانون ایران تعریف شده است یا نه و اینکه عدم پرداخت یا پرداخت آن چه ضمانت اجرایی خواهد…

بازدید: 157 نفر
1402/09/28
خواندن این مقاله

مشاوره حقوقی تلفنی رایگان در ملارد و آشنایی با بهترین گروه وکلا

مشاوره حقوقی تلفنی رایگان در ملارد عبارت است  از: ارائه راهنمایی‌های حقوقی لازم به اشخاص توسط وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی. زمانی که یک پرونده حقوقی کیفری یا ملکی یا.... برای افراد پیش می‌آید به دلیل اینکه…

بازدید: 237 نفر
1402/08/27
خواندن این مقاله

مشاوره تلفنی با وکیل در فردیس، شهریار و ملارد به صورت تخصصی

گروه وکلای فروکیل در ذیل مقاله زیر قصد دارد به شما در این زمینه یاری رساند که برای مشاوره تلفنی با وکیل با چه شمارهای تماس بگیرید و همچنین از فواید مشاوره تلفنی با وکیل برای شما…

بازدید: 134 نفر
1402/10/09
خواندن این مقاله

مطالبه اجرت المثل در فردیس و آشنایی با شرایط آن

زوجین در قبال همدیگر وظایف قانونی و شرعی دارند و زن موظف است از همسرش تمکین کند این تمکین منظور هم تمکین عام است هم تمکین خاص اما در این بین یک سری کارها وظیفه زن نیست…

بازدید: 327 نفر
1402/07/08
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 09426001202 مشاوره تلفنی رایگان - 09197969367 وکیل اداره کار - 09903446741 وکیل اداره کار