متشکل از بهترین وکلای تهران و البرز(کرج- فردیس - ملارد) و شهریار باتجربه بسیار بالا

طلاق قضایی در فردیس چگونه انجام می‌شود؟

طلاق قضایی در فردیس
 • 26 آذر 1402
 • 6 دقیقه
 • بدون دیدگاه
 • نوشته شده توسط تیم تحریره فروکیل

گروه وکلای فروکیل در ضمن این مقاله سعی در ارائه مطالب مفید از جمله اطلاعاتی در مورد طلاق قضایی به شما مطالعه کننده محترم دارد. عنوان طلاق قضایی شاید بارها و شاید حتی یک بار به گوش شما رسیده باشد و برای شما این سوال مطرح شده باشد که طلاق قضایی چیست؟ در چه شرایطی این نوع طلاق برقرار می‌شود و این طلاق به خواسته چه شخص و چگونه برقرار می‌شود؟

طلاق قضایی چیست؟

همانطور که در مقالات قبلی نیز توضیح داده شد در ایران حق طلاق با مرد است و خانم‌ها در صورت وجود شرایطی فقط می‌توانند تقاضای طلاق یک طرفه را داشته باشند حال اگر مردی راضی به طلاق نباشد و زوج یکی از دلایل اساسی برای طلاق را مثل عدم پرداخت نفقه را داشته باشد،قاضی بر طبق قانون می‌تواند حکم طلاق را صادر کرده به  این نوع طلاق،طلاق قضایی می‌گویند.

شرایط برقراری طلاق قضایی چیست؟

برای اینکه قاضی مجاب به صدور رای طلاق قضایی شود زن باید دلایل موجه برای درخواست طلاق خود اعم از اعتیاد در شرایطی عدم پرداخت نفقه و بیماری زوج عدم برقرار رابطه جنسی مرد با همسرش طولانی مدت و غیره دلایلی که در مقاله طلاق درخواست زوجه بررسی کردیم را داشته باشد و مرد با وجود این دلایل راضی به طلاق نباشد زوجه می‌تواند از دادگاه تقاضای صدور طلاق قضایی را بکند.

تکلیف مهریه در طلاق قضایی چیست؟

یکی از سوالاتی که ممکن است ذهن شما را در خصوص طلاق قضایی درگیر کند این است که آیا اگر طلاق قضایی باشد مهریه تعلق می‌گیرد و با چه کیفیتی؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که پرداخت مهریه با توجه به نظر قاضی دادگاه انجام می‌شود. و قاضی با توجه به شرایطی که زوجه دارد حکم پرداخت مهریه می‌کند یکی از مواردی که قاضی حکم طلاق قضایی می‌دهد زمانی است که مرد مفقودالاثر است در این مورد شخص وجود ندارد تا مهریه را پرداخت کند پس قاضی حکم می‌دهد از اموال به جا مانده از او مهریه وصول شود.

مهریه در طلاق قضایی

طلاق قضایی بائن است یا رجعی؟

بسیاری از حقوقدانان معتقدند ،طلاق قضایی، طلاقی بائن است به این معنا که در مدت عده مرد نمی‌تواند به همسرش رجوع کند. طلاق بائن در مقابل طلاق رجعی است طلاق رجعی طلاقی است که در مدت عده زوج می‌تواند به زوجه رجوع کرده بر خلاف طلاق بائن.

مواردی قاضی به استناد آنها حکم به طلاق قضایی می‌دهد چیست؟

 • عسر و حرج زن
 • اعتیاد مرد
 • ترک منزل توسط مرد
 • عدم پرداخت نفقه
 • مفقود بودن به مدت ۴ سال مرد.
 • محکومیت شوهر به بیش از ۵ سال حبس
 • ….

تکلیف حضانت فرزندان در طلاق قضایی چیست؟

بحث حضانت فرزندان نیز به همان روال سایر طلاق ها خواهد بود اگر طلاق توافقی باشد که حضانت نیز توافقی بین زوجین میباشد اما در دو نوع دیگر طلاق که طلاق از طرف زوجه و طلاق از طرف زوج میباشد حضانت طبق قانون حضانت فرزندان خواهد بود و با توجه به سن فرزند توسط قاضی و با در نظر گرفتن صلاحیت فرزند تعیین خواهد شد .  به طور مثال اگر زوج غایب مفقود الاثر باشد و یا مدت طولانی در حبس باشد و قاضی حکم به طلاق قضایی دهد حضانت فرزند با توحه به این که پدر صلاحیت نگهداری را ندارد به مادر داده میشود. برای آشنایی با طلاق توافقی در فردیس به لینک اشاره شده مراجعه کنید.

طلاق قضایی  به جهت نپرداختن مهریه به چه صورت انجام می‌شود؟

طبق ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی که شامل دو مورد

 • استنکاف شوهر از دادن نفقه
 • عجز شوهر از دادن نفقه چه شوهر معسر باشد چه نباشد.

یعنی به صورت کلی اگر مردی نتواند یا نخواهد به همسرش نفقه پرداخت کند قاضی دادگاه در صورتی که مرد نخواهد همسرش را طلاق دهد می‌تواند حکم طلاق قضایی صادر کرده و زن را از مرد جدا کند.

آیا برای طلاق قضایی نیاز به وکیل داریم؟

برای اینکه حکم طلاق قضایی را دریافت کنیم نیاز به اثبات یک سری دلایل و شرایط داریم پس برای اثبات این دلایل و شرایط وجود یک وکیل پایه یک دادگستری در فردیس قطعاً می‌تواند کمک شایانی به شما بکند. پس در ابتدای کار به شما پیشنهاد می‌دهیم با یک وکیل خانواده در فردیس مشورت کرده و از وی راهنمایی بگیرید یا برای پرونده‌های خود به او وکالت دهید تا اقدامات قانونی و موثر را در خصوص اثبات دلایل برای طلاق قضایی به وکالت از شما انجام دهد. برای این امر گروه وکلای فروکیل را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

طلاق قضایی در فردیس چگونه انجام می‌شود؟

اگر به دنبال گرفتن طلاق از همسر خود هستید و همسرتان راجع به طلاق توافق یا طلاق دادن شما نیست در ابتدای کار بهترین اقدام این است که با یک وکیل خانواده در فردیس مشورت کرده و از وی راهنمایی بگیرید. در مرحله بعدی باید دلایل و شرایط طلاق قضایی را بتوانید ثابت کرده و قاضی را قانع به صدور رای طلاق قضایی نمایید. برای طی کردن تمام این مراحل گروه وکلای فروکیل می‌تواند با استفاده از وکلای با سابقه و معتبر در زمینه خانواده شما را در این امر یاری کند.

برای ارتباط با گروه وکلای فروکیل شما می‌توانید با شماره ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲ تماس تلفنی حاصل نمایید یا به صورت حضوری به آدرس ما در فردیس قریشی شمالی نبش خیابان بیست و نهم برج آوین سنتر طبقه ۵ واحد ۵۰۲ مراجعه حضوری نمایید.

طلاق قضایی در فردیس۱۲

آیا حکم طلاق قضایی توسط زوج قابل اعتراض است؟

این حکم به سه صورت قابل اعتراض می باشد

 • واخواهی از رای اگر به صورت غیابی صادر شده باشد
 • تجدید نظر خواهی از حکم قاضی
 • فرجام خواهی

پس حکم طلاق قضایی نیز مانند سایر احکام طلاق به جز طلاق توافقی قابلیت اعتراض دارد.

چکیده مطلب:

برای آشنایی با انواع طلاق باید بگوییم طلاق سه نوع دارد طلاق توافقی، طلاق از طرف زوج،ه طلاق از طرف مرد. در ایران حق طلاق با مرد است و زمانی که همسرش بخواهد از وی جدا شود اگر مرد راضی نباشد حکم طلاق صادر نمی‌شود مگر اینکه دلایلی وجود داشته باشد که قاضی مجاب کند که حکم طلاق را خودش صادر کند یعنی بدون رضایت مرد به این طلاق طلاق قضایی می‌گویند که همانطور که گفته شد باید شرایطی وجود داشته باشد در غیر این صورت قاضی بدون رضایت مرد  حکم طلاق صادر نخواهد کرد.

5/5 - (7 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

انواع طلاق چیست و طلاق به چند دسته تقسیم می‌شود

انواع طلاق بر اساس امکان رجوع به دو دسته تقسیم می‌شود طلاق‌های رجعی و طلاق بائن که در این مقاله تفاوت این دو طلاق را بررسی خواهیم کرد طلاق رجعی طلاقی است که بعد از جاری شدن…

بازدید: 471 نفر
1402/09/01
خواندن این مقاله

برای مشاوره حقوقی تلفنی رایگان در شهریار با چه شماره ای تماس بگیریم

مشاور حقوقی تلفنی رایگان در شهریار عبارتند از ارائه راهنمایی‌های حقوقی لازم به افرادی که تماس می‌گیرند از طرف وکیل پایه یک دادگستری در شهریار یا مشاوران حقوقی در شهریار این گونه مشاوره‌ها معمولاً به دو دسته…

بازدید: 474 نفر
1402/09/03
خواندن این مقاله

قانون جدید ملاقات با فرزند و بررسی شرایط آن برای والدین

گروه وکلای فروکیل در قالب این مقاله سعی در توضیح این نکته دارد که زمانی که به هر دلیلی بین زوجین جدایی به وجود میآید و پدر و مادر طفل در یک منزل مشترک با هم سکونت…

بازدید: 312 نفر
1402/11/19
خواندن این مقاله

اگر یکی از وراث حاضر به فروش نباشد چه مشکلاتی پیش می آید؟

یکی از مهم‌ترین مباحثی که در بحث ارث و میراث در مورد آن صحبت می‌شود در رابطه با نحوه فروش ماترک می‌باشد که ممکن است خانه باشد یا زمین باشد یا غیر یکی از سوالاتی که همواره…

بازدید: 472 نفر
1402/09/05
خواندن این مقاله

آشنایی با بهترین وکیل متخصص در امور مختلف

گروه وکلای فروکیل در قالب این مقاله سعی در توضیح نکته دارد برای افرادی که به دنبال وکیل متخصص هستند که وکیل متخصص چه وکیلی از تخصص او شامل چه مواردی میشود چنین وکیلی را از کجا…

بازدید: 144 نفر
1403/02/05
خواندن این مقاله

آشنایی با مراحل طلاق توافقی از ۰ تا ۱۰۰ آن

گروه وکلای فروکیل در قالب این مقاله سعی دارد به شما مطالعه کننده محترم مراحل طلاق توافقی را توضیح و اطلاعات شما را در مورد این موارد و خود طلاق توافقی تکمیل کند.   طلاق توافقی چیست؟…

بازدید: 1303 نفر
1402/09/19
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان 09426001202 09197969367 09376848721 09218529239