متشکل از بهترین وکلای تهران و البرز(کرج- فردیس - ملارد) و شهریار باتجربه بسیار بالا

طلاق قضایی در فردیس چگونه انجام می‌شود؟

طلاق قضایی در فردیس
 • 26 آذر 1402
 • 6 دقیقه
 • بدون دیدگاه
 • نوشته شده توسط تیم تحریره فروکیل

گروه وکلای فروکیل در ضمن این مقاله سعی در ارائه مطالب مفید از جمله اطلاعاتی در مورد طلاق قضایی به شما مطالعه کننده محترم دارد. عنوان طلاق قضایی شاید بارها و شاید حتی یک بار به گوش شما رسیده باشد و برای شما این سوال مطرح شده باشد که طلاق قضایی چیست؟ در چه شرایطی این نوع طلاق برقرار می‌شود و این طلاق به خواسته چه شخص و چگونه برقرار می‌شود؟

طلاق قضایی چیست؟

همانطور که در مقالات قبلی نیز توضیح داده شد در ایران حق طلاق با مرد است و خانم‌ها در صورت وجود شرایطی فقط می‌توانند تقاضای طلاق یک طرفه را داشته باشند حال اگر مردی راضی به طلاق نباشد و زوج یکی از دلایل اساسی برای طلاق را مثل عدم پرداخت نفقه را داشته باشد،قاضی بر طبق قانون می‌تواند حکم طلاق را صادر کرده به  این نوع طلاق،طلاق قضایی می‌گویند.

شرایط برقراری طلاق قضایی چیست؟

برای اینکه قاضی مجاب به صدور رای طلاق قضایی شود زن باید دلایل موجه برای درخواست طلاق خود اعم از اعتیاد در شرایطی عدم پرداخت نفقه و بیماری زوج عدم برقرار رابطه جنسی مرد با همسرش طولانی مدت و غیره دلایلی که در مقاله طلاق درخواست زوجه بررسی کردیم را داشته باشد و مرد با وجود این دلایل راضی به طلاق نباشد زوجه می‌تواند از دادگاه تقاضای صدور طلاق قضایی را بکند.

تکلیف مهریه در طلاق قضایی چیست؟

یکی از سوالاتی که ممکن است ذهن شما را در خصوص طلاق قضایی درگیر کند این است که آیا اگر طلاق قضایی باشد مهریه تعلق می‌گیرد و با چه کیفیتی؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که پرداخت مهریه با توجه به نظر قاضی دادگاه انجام می‌شود. و قاضی با توجه به شرایطی که زوجه دارد حکم پرداخت مهریه می‌کند یکی از مواردی که قاضی حکم طلاق قضایی می‌دهد زمانی است که مرد مفقودالاثر است در این مورد شخص وجود ندارد تا مهریه را پرداخت کند پس قاضی حکم می‌دهد از اموال به جا مانده از او مهریه وصول شود.

مهریه در طلاق قضایی

طلاق قضایی بائن است یا رجعی؟

بسیاری از حقوقدانان معتقدند ،طلاق قضایی، طلاقی بائن است به این معنا که در مدت عده مرد نمی‌تواند به همسرش رجوع کند. طلاق بائن در مقابل طلاق رجعی است طلاق رجعی طلاقی است که در مدت عده زوج می‌تواند به زوجه رجوع کرده بر خلاف طلاق بائن.

مواردی قاضی به استناد آنها حکم به طلاق قضایی می‌دهد چیست؟

 • عسر و حرج زن
 • اعتیاد مرد
 • ترک منزل توسط مرد
 • عدم پرداخت نفقه
 • مفقود بودن به مدت ۴ سال مرد.
 • محکومیت شوهر به بیش از ۵ سال حبس
 • ….

تکلیف حضانت فرزندان در طلاق قضایی چیست؟

بحث حضانت فرزندان نیز به همان روال سایر طلاق ها خواهد بود اگر طلاق توافقی باشد که حضانت نیز توافقی بین زوجین میباشد اما در دو نوع دیگر طلاق که طلاق از طرف زوجه و طلاق از طرف زوج میباشد حضانت طبق قانون حضانت فرزندان خواهد بود و با توجه به سن فرزند توسط قاضی و با در نظر گرفتن صلاحیت فرزند تعیین خواهد شد .  به طور مثال اگر زوج غایب مفقود الاثر باشد و یا مدت طولانی در حبس باشد و قاضی حکم به طلاق قضایی دهد حضانت فرزند با توحه به این که پدر صلاحیت نگهداری را ندارد به مادر داده میشود. برای آشنایی با طلاق توافقی در فردیس به لینک اشاره شده مراجعه کنید.

طلاق قضایی  به جهت نپرداختن مهریه به چه صورت انجام می‌شود؟

طبق ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی که شامل دو مورد

 • استنکاف شوهر از دادن نفقه
 • عجز شوهر از دادن نفقه چه شوهر معسر باشد چه نباشد.

یعنی به صورت کلی اگر مردی نتواند یا نخواهد به همسرش نفقه پرداخت کند قاضی دادگاه در صورتی که مرد نخواهد همسرش را طلاق دهد می‌تواند حکم طلاق قضایی صادر کرده و زن را از مرد جدا کند.

آیا برای طلاق قضایی نیاز به وکیل داریم؟

برای اینکه حکم طلاق قضایی را دریافت کنیم نیاز به اثبات یک سری دلایل و شرایط داریم پس برای اثبات این دلایل و شرایط وجود یک وکیل پایه یک دادگستری در فردیس قطعاً می‌تواند کمک شایانی به شما بکند. پس در ابتدای کار به شما پیشنهاد می‌دهیم با یک وکیل خانواده در فردیس مشورت کرده و از وی راهنمایی بگیرید یا برای پرونده‌های خود به او وکالت دهید تا اقدامات قانونی و موثر را در خصوص اثبات دلایل برای طلاق قضایی به وکالت از شما انجام دهد. برای این امر گروه وکلای فروکیل را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

طلاق قضایی در فردیس چگونه انجام می‌شود؟

اگر به دنبال گرفتن طلاق از همسر خود هستید و همسرتان راجع به طلاق توافق یا طلاق دادن شما نیست در ابتدای کار بهترین اقدام این است که با یک وکیل خانواده در فردیس مشورت کرده و از وی راهنمایی بگیرید. در مرحله بعدی باید دلایل و شرایط طلاق قضایی را بتوانید ثابت کرده و قاضی را قانع به صدور رای طلاق قضایی نمایید. برای طی کردن تمام این مراحل گروه وکلای فروکیل می‌تواند با استفاده از وکلای با سابقه و معتبر در زمینه خانواده شما را در این امر یاری کند.

برای ارتباط با گروه وکلای فروکیل شما می‌توانید با شماره ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲ تماس تلفنی حاصل نمایید یا به صورت حضوری به آدرس ما در فردیس قریشی شمالی نبش خیابان بیست و نهم برج آوین سنتر طبقه ۵ واحد ۵۰۲ مراجعه حضوری نمایید.

طلاق قضایی در فردیس۱۲

آیا حکم طلاق قضایی توسط زوج قابل اعتراض است؟

این حکم به سه صورت قابل اعتراض می باشد

 • واخواهی از رای اگر به صورت غیابی صادر شده باشد
 • تجدید نظر خواهی از حکم قاضی
 • فرجام خواهی

پس حکم طلاق قضایی نیز مانند سایر احکام طلاق به جز طلاق توافقی قابلیت اعتراض دارد.

چکیده مطلب:

برای آشنایی با انواع طلاق باید بگوییم طلاق سه نوع دارد طلاق توافقی، طلاق از طرف زوج،ه طلاق از طرف مرد. در ایران حق طلاق با مرد است و زمانی که همسرش بخواهد از وی جدا شود اگر مرد راضی نباشد حکم طلاق صادر نمی‌شود مگر اینکه دلایلی وجود داشته باشد که قاضی مجاب کند که حکم طلاق را خودش صادر کند یعنی بدون رضایت مرد به این طلاق طلاق قضایی می‌گویند که همانطور که گفته شد باید شرایطی وجود داشته باشد در غیر این صورت قاضی بدون رضایت مرد  حکم طلاق صادر نخواهد کرد.

5/5 - (6 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

مشاوره حقوقی رایگان ۲۴ ساعته با بهترین وکلای تهران و کرج

یکی از پرکاربرد ترین خدمات حقوقی مشاوره حقوقی رایگان می باشد گروه وکلای فروکیل در جهت خدمت رسانی به مردم یکی از خدمات اصلی خود را مشاوره حقوقی رایگان قرار داده این خدمات برای افرادی که دچار…

بازدید: 118 نفر
1402/11/04
خواندن این مقاله

قانون جدید ملاقات با فرزند و بررسی شرایط آن برای والدین

گروه وکلای فروکیل در قالب این مقاله سعی در توضیح این نکته دارد که زمانی که به هر دلیلی بین زوجین جدایی به وجود میآید و پدر و مادر طفل در یک منزل مشترک با هم سکونت…

بازدید: 40 نفر
1402/11/19
خواندن این مقاله

دفتر وکالت در ملارد و معرفی بهترین گروه وکلا

با توجه به افزایش روزافزون جمعیت در هریک از شهرهای بزرگ و پرجمعیت مانند؛ تهران، مشهد، شیراز، اصفهان و... و با توجه به شلوغی شهرها و ترافیک نابسامان و همچنین دوری مسافات و مشکلات عدیده پس از…

بازدید: 313 نفر
1402/07/13
خواندن این مقاله

شیربها در قانون وجود دارد؟ بررسی مسائل پیرامون آن

گروه وکلای فروکیل در قالب این مقاله سعی در توضیح شیربها دارد و بررسی می‌کنیم که آیا شیربها در قانون ایران تعریف شده است یا نه و اینکه عدم پرداخت یا پرداخت آن چه ضمانت اجرایی خواهد…

بازدید: 157 نفر
1402/09/28
خواندن این مقاله

مشاوره حقوقی در فردیس به صورت رایگان

قبل از انجام هر کار حقوقی، دریافت مشاوره حقوقی بسیار اهمیت دارد. یکی از مهمترین توصیه ما این است که اگر قصد دارید در فردیس کارهای حقوقی خود را با موفقیت جلو ببرید از مشاوره حقوقی در…

بازدید: 2534 نفر
1402/05/15
خواندن این مقاله

وکیل برای توهین و تهدید با حق الوکاله قسطی

: در جوامع امروزی تعرض به شخصیت و حیثیت و آبروی افراد از طرف قانونگذار بدون پاسخ نمی ماند و قانون گذار این موارد را جرم انگاری کرده و برای آنها ضمانت اجرا قرار داده است .…

بازدید: 28 نفر
1402/11/24
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 09426001202 مشاوره تلفنی رایگان - 09197969367 وکیل اداره کار - 09903446741 وکیل اداره کار