متشکل از بهترین وکلای فردیس با تجربه بسیار بالا

فریب در ازدواج چیست و چگونه می توان آن را ثابت کرد

فریب در ازدواج چیست
  • 1 آبان 1402
  • 5 دقیقه
  • بدون دیدگاه
  • نوشته شده توسط تیم تحریره فروکیل

فریب در ازدواج یا به عبارتی دیگر تدلیس در واقع مفهوم این است که شخص صفات مطلوب را در خود نشان می‌دهد و عیوب خود را به صورت دروغین پنهان می‌کند که این عوامل باعث باعث برهم خوردن روابط زوجین و فروپاشی نظام خانواده خواهد شد.

دلیل قانونگذار آثار و پیامدهای حقوقی ویژه‌ای را که با عنوان قانون” تخلف از شرط صفت” در قانون مدنی مطرح کرده است بابت این امر قرار داده است.

در کدام مواد قانونی به فریب در ازدواج اشاره شده؟

یکی از مواد قانونی که به فریب در ازدواج اشاره کرده ماده ۱۱۲۸ قانون مدنی می‌باشد که بیان می‌دارد :هرگاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده باشد عقد معلوم شود که طرف مذکور فاقد وصف مقصود بوده،طرف مقابل حق فسق خواهد بود،خواه وصف مذکور در عقد تصریح شده یا عقد متبایناً بر آن واقع شده باشد.

مصادیق فریب در ازدواج چیست؟

۱.دیوانه بودن زن برای مرد و دیوانه بودن مرد برای زن به شرط عدم آگاهی آنها پیش از عقد حق فسخ ایجاد می‌کند.

۲. برخی عیوب در مرد مانند خصا(ناتوانی در باروری)،عنن(ناتوانی در انجام عمل زناشویی)، مقطوع بودن آلت تناسلی به شرط عدم آگاهی زن پیش از عقد برای زن حق فسخ ایجاد می‌کند،توجه شود که دیوانگی و عنن مرد بعد از عقد هم برای زن حق فسخ ایجاد خواهد کرد.

۳. برخی عیوب در زن مثل قرن ،جذام ،برص، افضا،گیری و نابینایی از هر دو چشم به فرض عدم آگاهی مرد پیش از عقد برای او حق فسخ ایجاد می‌کند

برخی موارد هستند که قانونگذار معین نکرده اما  ممکن است طی عقد بین طرفین شرط شده باشد یا دلیل مهمی برای عقد باشد که اگر آن شرایط وجود نداشته باشد حق فسخ برای طرفین ایجاد می‌شود. مثلاً یکی از مواردی که ممکن است مثال برای فریب در ازدواج باشد بکارت زن یا پنهان کردن ازدواج سابقش است.

مصادیق فریب در ازدواج چیست؟

چگونه باید فریب در ازدواج را ثابت کرد؟

شخصی که مدعی است طرف مقابلش تدلیس کرده، بار اثبات این فریب به عهده اوست یعنی مدعی یا شاکی باید ثابت کند که طرف مقابل او با امور دروغین او را در امر ازدواج فریب داده و برای اثبات این امر باید به اقرار طرف استناد کرد یا از طریق شهادت شهود اثبات کرد یا ادله‌ای را ارائه کنیم که قاضی را به این علم برساند. برای دفاع و حضور در جلسه دادگاه و اثبات فریب در ازدواج که به عهده شاکی یا مدعی خواهد بود شما میتوانید از همان ابتدا با یک وکیل خانواده در فردیس مشورت کرده یا به وی وکالت دهید این امر را برای شما و به وکالت از شما به انجام برساند. برای این امر شما میتوانید به گروه وکلای فروکیل واقع در فردیس، قریشی شمالی خیابان بیست و نهم گلهای سه برج اوین سنتر طبقه ۵ واحد ۵۰۲ مراجعه نماییید یا به صورت تلفنی با شماره ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲ با گروه وکلای فروکیل ارتباط گرفته و با کارشناسان ما مشاوره تلفنی داشته باشید.

مجازات فریب در ازدواج چیست؟

فریب در ازدواج با شرط اینکه صراحتاً صفت خاصی در طرف مقابل شرط شده باشد یا در فرض عدم صراحت دلیل اصلی عقد باشد باعث فسخ نکاح خواهد شد و هم مجازات کیفری خواهد داشت.

به موجب ماده ۶۴۷ قانون مجازات اسلامی: چنانچه هر یک از زوجین قبل از عقد ازدواج شرف خود را به امور واهی از قبیل داشتن تحصیلات عالی، تمکن مالی،اجتماعی شغل و سمت خاص تجرد و امثال آن فریب دهد و عقد بر مبنای هر یک از آنها واقع شود مرتکب به حبس تعزیری از سه ماه تا یک سال محکوم می‌گردد. برای  طرح شکایت کیفری از طرف مقابل به دلیل فریب در ازدواج شما میتوانید به وکیل کیفری در اندیشه و مارلیک یا فردیس راجه نمایید برای این امر ما به شما گروه وکلای فروکیل واقع در فردیس قریشی شمالی نبش خیابان بیست و نهم گلهای سه برج اوین سنتر طبقه ۵ واحد ۵۰۲ مراجعه حضوری نمایید یا با شماره ما ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲ تماس گرفته و مشاور حقوقی تلفنی رایگان داشته باشید.

 فریب در ازدواج و مهریه چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

در صورتی که به دلایل گفته شده عقد نکاح فسخ شود زن مستحق دریافت مهریه خواهد بود. مگر در صورتی که از به هم خوردن ازدواج و فسخ نکاح زن و مرد نزدیکی نکرده باشند در چنین حالتی به زن مهریه تعلق نمی‌گیرد.

در یک مورد است که در صورت فسخ نکاح قبل از نزدیکی به زن مهریه تعلق می‌گیرد و آن به دلیل عیب مرد ناشی از عنن است که در این صورت مهریه زن نصف خواهد بود. با توجه به اینکه یکی از موارد فسخ نکاح فریب در ازدواج است باید بگوییم در چنین حالتی در فرض نزدیکی مهریه به زن تعلق می‌گیرد و در فرض غیر آن تعلق نمی‌گیرد.

 سوالات متداول

برای موضوع فریب در ازدواج از چه طریقی مشاوره حقوقی دریافت کنیم؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت شما می‌توانید در این امر با گروه وکلای فروکیل با شماره ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲

تماس تلفنی گرفته و با کارشناسان ما مشورت نمایید یا به صورت حضوری به آدرس ما در فردیس،قریشی شمالی نبش خیابان بیست و نهم گل‌های ۳ برج آوین سنتر طبقه ۵ واحد ۵۰۲ مراجعه حضوری نمایید.

آیا در صورت فریب در ازدواج مهریه تعلق می‌گیرد؟

اگر پیش از نزدیکی ازدواج به دلیل فریب مرد توسط زن فسخ شود مهریه تعلق نمی‌گیرد.

فریب در ازدواج از نظر کیفری چه مجازاتی دارد؟

مجازات فریب در ازدواج سه ماه تا یک سال حبس است.

5/5 - (27 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

وکیل حرفه ‌ای در فردیس با سابقه و به صورت تضمینی

اگر یک پرونده حقوقی و یا کیفری در دادگاه کرج دارید و قصد دارید از یک وکیل حرفه ‌ای در فردیس کمک بگیرید؛ این مقاله برای شما آماده شده است. وکیل در فردیس شخصی است که نه…

بازدید: 384 نفر
1402/05/20
خواندن این مقاله

وکیل مالیات بر ارث و آشنایی با مراحل آن

طی سال‌های اخیر برخی قوانین در مورد مالیات بر ارث دچار تغییر و تحول  شده اند. و اگر شما از این تغییرات آگاهی داشته باشید میتوانید تا حدودی از هزینه‌هایی که برای شما وجود دارد کاهش دهید.…

بازدید: 142 نفر
1402/07/02
خواندن این مقاله

بهترین وکیل خانم در فردیس با سابقه با

مشکلات و اختلافات قضایی همیشه و در همه جا برای هریک از ما وجود داشته و هیچ یک از ما نیز از این قاعده مستثنی نخواهیم بود. چنانچه هریک از ما با هر نوع از اختلافات و…

بازدید: 129 نفر
1402/07/08
خواندن این مقاله

طلاق با داشتن حق طلاق و آشنایی با شرایط و مراحل آن

طلاق با داشتن حق طلاق یعنی اینکه زن از طرف آقا یک وکالت‌نامه رسمی تحت عنوان وکالت در طلاق دارد وکالت در طلاق همان حق طلاق است که در یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی تنظیم شده…

بازدید: 92 نفر
1402/07/27
خواندن این مقاله

قانون کار و احقاق حقوق کارگر

موضوع قانون کار و احقاق حقوق کارگر امروزه در تمامی جوامع بشریت از اهمیت ویژه­ای برخوردار است که این مهم نیز در کشور ما شایسته توجه می­باشد. از همین رو شناخت قانون کار و حقوق کارگر و…

بازدید: 121 نفر
1402/07/12
خواندن این مقاله

وکیل در فردیس با تخصص حقوقی و کیفری و مشاوره تخصصی

معمولا در بسیاری از پرونده‌های حقوقی توصیه می‌شود از وکیل در فردیس استفاده شود. اما این وکیل چه کسی است و دلیل اهمیت استفاده از این وکلا چیست؟ به همین دلیل در این مقاله بیشتر درباره وکیل…

بازدید: 478 نفر
1402/05/24
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 09426001202 ساعات غیر اداری - 09197969367 وکیل اداره کار - 09903446741