متشکل از بهترین وکلای تهران و البرز(کرج- فردیس - ملارد) و شهریار باتجربه بسیار بالا

فریب در ازدواج چیست و چگونه می توان آن را ثابت کرد

فریب در ازدواج چیست
  • 1 آبان 1402
  • 5 دقیقه
  • بدون دیدگاه
  • نوشته شده توسط تیم تحریره فروکیل

فریب در ازدواج یا به عبارتی دیگر تدلیس در واقع مفهوم این است که شخص صفات مطلوب را در خود نشان می‌دهد و عیوب خود را به صورت دروغین پنهان می‌کند که این عوامل باعث باعث برهم خوردن روابط زوجین و فروپاشی نظام خانواده خواهد شد.

دلیل قانونگذار آثار و پیامدهای حقوقی ویژه‌ای را که با عنوان قانون” تخلف از شرط صفت” در قانون مدنی مطرح کرده است بابت این امر قرار داده است.

در کدام مواد قانونی به فریب در ازدواج اشاره شده؟

یکی از مواد قانونی که به فریب در ازدواج اشاره کرده ماده ۱۱۲۸ قانون مدنی می‌باشد که بیان می‌دارد :هرگاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده باشد عقد معلوم شود که طرف مذکور فاقد وصف مقصود بوده،طرف مقابل حق فسق خواهد بود،خواه وصف مذکور در عقد تصریح شده یا عقد متبایناً بر آن واقع شده باشد.

مصادیق فریب در ازدواج چیست؟

۱.دیوانه بودن زن برای مرد و دیوانه بودن مرد برای زن به شرط عدم آگاهی آنها پیش از عقد حق فسخ ایجاد می‌کند.

۲. برخی عیوب در مرد مانند خصا(ناتوانی در باروری)،عنن(ناتوانی در انجام عمل زناشویی)، مقطوع بودن آلت تناسلی به شرط عدم آگاهی زن پیش از عقد برای زن حق فسخ ایجاد می‌کند،توجه شود که دیوانگی و عنن مرد بعد از عقد هم برای زن حق فسخ ایجاد خواهد کرد.

۳. برخی عیوب در زن مثل قرن ،جذام ،برص، افضا،گیری و نابینایی از هر دو چشم به فرض عدم آگاهی مرد پیش از عقد برای او حق فسخ ایجاد می‌کند

برخی موارد هستند که قانونگذار معین نکرده اما  ممکن است طی عقد بین طرفین شرط شده باشد یا دلیل مهمی برای عقد باشد که اگر آن شرایط وجود نداشته باشد حق فسخ برای طرفین ایجاد می‌شود. مثلاً یکی از مواردی که ممکن است مثال برای فریب در ازدواج باشد بکارت زن یا پنهان کردن ازدواج سابقش است.

مصادیق فریب در ازدواج چیست؟

چگونه باید فریب در ازدواج را ثابت کرد؟

شخصی که مدعی است طرف مقابلش تدلیس کرده، بار اثبات این فریب به عهده اوست یعنی مدعی یا شاکی باید ثابت کند که طرف مقابل او با امور دروغین او را در امر ازدواج فریب داده و برای اثبات این امر باید به اقرار طرف استناد کرد یا از طریق شهادت شهود اثبات کرد یا ادله‌ای را ارائه کنیم که قاضی را به این علم برساند. برای دفاع و حضور در جلسه دادگاه و اثبات فریب در ازدواج که به عهده شاکی یا مدعی خواهد بود شما میتوانید از همان ابتدا با یک وکیل خانواده در فردیس مشورت کرده یا به وی وکالت دهید این امر را برای شما و به وکالت از شما به انجام برساند. برای این امر شما میتوانید به گروه وکلای فروکیل واقع در فردیس، قریشی شمالی خیابان بیست و نهم گلهای سه برج اوین سنتر طبقه ۵ واحد ۵۰۲ مراجعه نماییید یا به صورت تلفنی با شماره ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲ با گروه وکلای فروکیل ارتباط گرفته و با کارشناسان ما مشاوره تلفنی داشته باشید.

مجازات فریب در ازدواج چیست؟

فریب در ازدواج با شرط اینکه صراحتاً صفت خاصی در طرف مقابل شرط شده باشد یا در فرض عدم صراحت دلیل اصلی عقد باشد باعث فسخ نکاح خواهد شد و هم مجازات کیفری خواهد داشت.

به موجب ماده ۶۴۷ قانون مجازات اسلامی: چنانچه هر یک از زوجین قبل از عقد ازدواج شرف خود را به امور واهی از قبیل داشتن تحصیلات عالی، تمکن مالی،اجتماعی شغل و سمت خاص تجرد و امثال آن فریب دهد و عقد بر مبنای هر یک از آنها واقع شود مرتکب به حبس تعزیری از سه ماه تا یک سال محکوم می‌گردد. برای  طرح شکایت کیفری از طرف مقابل به دلیل فریب در ازدواج شما میتوانید به وکیل کیفری در اندیشه و مارلیک یا فردیس راجه نمایید برای این امر ما به شما گروه وکلای فروکیل واقع در فردیس قریشی شمالی نبش خیابان بیست و نهم گلهای سه برج اوین سنتر طبقه ۵ واحد ۵۰۲ مراجعه حضوری نمایید یا با شماره ما ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲ تماس گرفته و مشاور حقوقی تلفنی رایگان داشته باشید.

 فریب در ازدواج و مهریه چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

در صورتی که به دلایل گفته شده عقد نکاح فسخ شود زن مستحق دریافت مهریه خواهد بود. مگر در صورتی که از به هم خوردن ازدواج و فسخ نکاح زن و مرد نزدیکی نکرده باشند در چنین حالتی به زن مهریه تعلق نمی‌گیرد.

در یک مورد است که در صورت فسخ نکاح قبل از نزدیکی به زن مهریه تعلق می‌گیرد و آن به دلیل عیب مرد ناشی از عنن است که در این صورت مهریه زن نصف خواهد بود. با توجه به اینکه یکی از موارد فسخ نکاح فریب در ازدواج است باید بگوییم در چنین حالتی در فرض نزدیکی مهریه به زن تعلق می‌گیرد و در فرض غیر آن تعلق نمی‌گیرد.

 سوالات متداول

برای موضوع فریب در ازدواج از چه طریقی مشاوره حقوقی دریافت کنیم؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت شما می‌توانید در این امر با گروه وکلای فروکیل با شماره ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲

تماس تلفنی گرفته و با کارشناسان ما مشورت نمایید یا به صورت حضوری به آدرس ما در فردیس،قریشی شمالی نبش خیابان بیست و نهم گل‌های ۳ برج آوین سنتر طبقه ۵ واحد ۵۰۲ مراجعه حضوری نمایید.

آیا در صورت فریب در ازدواج مهریه تعلق می‌گیرد؟

اگر پیش از نزدیکی ازدواج به دلیل فریب مرد توسط زن فسخ شود مهریه تعلق نمی‌گیرد.

فریب در ازدواج از نظر کیفری چه مجازاتی دارد؟

مجازات فریب در ازدواج سه ماه تا یک سال حبس است.

4.9/5 - (32 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

هزینه وکیل برای اجرای مهریه چقدر می باشد

گروه وکلای فروکیل در قالب این مقاله سعی در توضیح نکته دارد که آیا برای اجرای مهریه احتیاج به گرفتن وکیل داریم یا نه اگر وکیل گرفتیم به سراغ چه وکیلی برویم و آیا هزینه وکیل برای…

بازدید: 256 نفر
1403/03/05
خواندن این مقاله

همه چیز در مورد اعسار از پرداخت مهریه

گروه وکلای فروکیل در ذیل این مقاله سعی در توضیح این مطلب به شما دارد که اعسار چیست؟ و اعسار از پرداخت مهریه در کجا کاربرد دارد؟و چگونه باید انجام شود و مراحل آن و روش اجرای…

بازدید: 635 نفر
1402/09/21
خواندن این مقاله

بهترین وکیل کیفری در تهران و کرج با حق الوکاله اقساطی

بسیاری افراد زمانی که دچار مشکلی در زمینه کیفری میشوند به دنبال وکیل کیفری با سابقه و تجربه بالا میگیرند گروه وکلای فروکیل در قالب این مقاله سعی در شناساندن بهترین وکیل کیفری به شما وظیفه و…

بازدید: 48 نفر
1403/04/25
خواندن این مقاله

ممنوع الخروج کردن زوج بابت مطالبه مهریه به چه صورت است؟

زوجه با داشتن سند رسمی ازدواج می‌تواند از طریق اجرای اداره ثبت مطالبه مهریه بکند . برای این امر او باید دفتر ازدواجی که در آنجا عقدنامه‌شان تنظیم شده مراجعه کند و  تقاضای صدور اجراییه کند و…

بازدید: 743 نفر
1402/07/26
خواندن این مقاله

بهترین وکیل تهران را چگونه پیدا کنیم؟

گروه وکلای فروکیل در قالب این مقاله سعی در توضیح نکته دارد که بهترین وکیل تهران کیست؟ چگونه می توان با بهترین وکیل تهران ارتباط گرفت و چه خصوصیات و ویژگی هایی دارد تاثیر او در پرونده…

بازدید: 344 نفر
1403/02/15
خواندن این مقاله

مشاوره حقوقی تلفنی کیفری و آشنایی با فواید آن

حقوق کیفری ،حقوق جزایی، حقوق جزا یا حقوق جنایی در واقع شاخهای از حقوق عمومی است که برسی میکند که دولت چه حمایتهایی از حقوق افراد جامعه میکند. اساساً قوانین جزایی ایجاد کننده حقوقی برای افراد جامعه…

بازدید: 686 نفر
1402/08/21
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان 09426001202 09197969367 09108460692 09218529239