متشکل از بهترین وکلای تهران و البرز(کرج- فردیس - ملارد) و شهریار باتجربه بسیار بالا

قانون جدید مهریه و بررسی شرایط مختلف آن

قانون جدید مهریه
  • 15 دی 1402
  • بروزرسانی: ۱۷ دی ۱۴۰۲
  • 7 دقیقه
  • بدون دیدگاه
  • نوشته شده توسط تیم تحریره فروکیل

مهریه مبحثی است که ذهن اکثر مردم را به ویژه آقایان را درگیر میکند بحث مهریه در همه خانواده ها وجود دارد و همه افراد حداقل برای یک بار هم که شده دعوایی در خصوص مهریه را شنیده اند یا در اطرافیان خود دیده اند. گروه وکلای فروکیل در ذیل این مقاله سعی در توضیحاتی در رابطه با قانون جدید مهریه دارد که آگاهی افراد جامعه چه مرد و چه زن را در این خصوص بالا ببرد چرا که لازم است همه افراد قبل از ازدواج و تعیین مهریه قوانین مربوط به آن را بدانند و با آگاهی کامل مهریه تعیین کنند.

مهریه چیست؟

مهریه در واقع مالی است که به موجب عقد نکاح دائم یا موقت  زوج متعهد میشود به زوجه پرداخت کند. مهریه میتواند عندالمطالبه یا حال باشد در این صورت به محض انعقاد عقد و مطالبه زوجه مرد موظف است که آن را پرداخت کند. مهریه در شکل دیگری میتواند عندالاستطاعه باشد و پرداخت آن منوط به توانایی مالی زوج است.

انواع مهریه در قانون جدید مهریه:

طبق قانون مهریه به چند نوع تقسیم میشود که هر کدام تعاریف خاص خود را دارند انواع آن عبارتند از:

۱. مهرالمثل.               ۲. مهرالمتعه

۳. مهرالمسمی.           ۴.   مهرالسنه

تعریف مهرالمسمی در قانون جدید مهریه چیست؟

یکی از انواع مهر بوده و مالی است که در واقع در زمانی که عقد نکا بین زوج منعقد میشود تعیین شده و در عقد نامه نوشته می شود مهرالمسمی در واقع همان مهریه رایج بین زوجین می باشد اغلب مهریه ها امروزه از این نوع هستند.

تعریف مهرالمثل در قانون جدید مهریه چیست؟

یکی دیگر از انواع مهریه در قانون ایران مهرالمثل است هنگام عقد زمانی که زوجین بین خود توافقی برای مهریه نداشته باشند و چیزی در عقد نامه نوشته نشود ،یا اینکه مهریه مجهول باشد یا مالیت نداشته باشد یا ملک غیر باشد یا اینکه شرطی در عقد ذکر شده باشد مبنی بر عدم تعلق مهریه به زوجه و زوجین قبل از اینکه مهریه معینی بین خود تعیین کنم با یکد یگر نزدیکی کنند، در این شرایط کارشناس دادگاه با فاکتورهای متفاوتی از قبیل شغل و جایگاه اجتماعی زوجه و غیره که مورد بررسی قرار میدهد میزان مهریه ای برای او مشخص میکند که به آن مهریه ، مهرالمثل میگویند.

تعریف مهرالمتعه طبق قانون جدید مهریه:

طبق قانون مدنی و ماده ۱۰۹۳ این قانون هرگاه در عقد هرگاه در عقد نکاح مهریه مشخص نشده باشد و مرد قبل از نزدیکی و تعیین مهریه همسرش را طلاق دهد زن مستحق دریافت مهرالمتعه میباشد. پس تعلق گرفتن مهرالمتعه به زن دو شرط دارد.

۱. مهریه در زمان عقد نکاح تعیین نشده باشد.

۲. پیش از اینکه زن و مرد با هم رابطه زناشویی داشته باشند طلاق اتفاق بیفتد.

تفاوتی که مهرالمتعه با مهرالمسمی این است که برای تعیین مهرالمتعه برخلاف وضعیت اقتصادی مرد مورد توجه قرار میگیرد نه وضعیت زن.

تعریف مهرالسنه در قانون جدید مهریه:

تعریف مهر و سنه در قانون مدنی نیامده اما مهرالسنه را از منابع فقهی میتوان شناخت مهر و سن مخصوص زمان پیامبر بوده و در حال حاضر در قانون جدید مهریه تعریفی از این نوع مهریه نداریم.

طبق قانون جدید مهریه تفاوت مهریه در عقد دائم و عقد موقت چیست؟

یکی از تفاوتی که بین دو عقد وجود دارد این است که مهریه در عقد موقت شرط صحت عقد است یعنی باید حتماً درج شود وگرنه عقد موقت باطل است. اما در عقد دائم مهریه جزو شروط صحت عقل نیست و نبود آن عقد را باطل نمیکند و همانطور که در این مقاله گفته شد در صورت عدم تعیین مهریه در عقد دائم مهرالمثل یا مهرالمتعه تعیین خواهد شد.

طبق قانون جدید مهریه بعد از فوت شوهر تکلیف مهریه چیست؟

زمانی که بین زوجین عقد نکاح منعقد میشود حال چه نکاح دائم و چه منقطع و مهریه ای تعیین میشود زن مالک مهریه شده و میتواند در آن هرگونه تصرفی بنماید حال اگر مردی فوت کند تکلیف مهریه زنش چیست؟ در اینجا باید گفت مردی که فوت میکند بعد از انحصار وراثت و تعیین دارایی هایش و وراثش ، وراث باید ابتدا دیون متوفی را پرداخت کنند و از ماترک متوفی و بعد هرچه که باقی میماند بین سایر وراث تقسیم میشود در مورد این موضوع در مقاله ی تحت عنوان ترکه چیست توضیح کامل داده شده است.و باید گفت که مهریه نیز دینی است به ذمه مرد و بعد از فوتش همسرش میتواند مهریه اش را از اموال به جا مانده از همسرش وصول کند.

طبق قانون جدید مهریه آیا گرفتن مهریه از پدر شوهر امکانپذیر است؟

مسئولیت پرداخت مهریه بر عهده شوهر است. و در شرایطی میتوان مهریه را از پدر شوهر وصول کرد طبق قانون جدید مهریه قانونگذار این امکان را در شرایطی برای زن قرار داده که مهریه خود را از پدر شوهرش وصول کند و آن امکان زمانی مطرح است که یکی از والدین همسر یا پدرش یا مادرش یا هر دو پرداخت مهریه را  به عنوان یک شرط اساسی در زمان عقد نکاح تعهد کرده باشند. پس به طور کلی باید گفت که پدر شوهر در حالت عادی مسئول پرداخت مهریه همسر پسرش نیست اما در مواردی ضمن عقد نکاح که تعهد به پرداخت مهریه کرده باشد و مسئولیت آن را بپذیرد این شرایط می‌تواند ایجاد شود.

مراحل اجرای مهریه طبق قانون جدید مهریه چیست؟

مرحله اجرای مهریه برای افراد چه شخصاً اقدام کنند چه وکیل مهریه مراجعه کنند این است.

گام اول مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک اداره ( اجرای مهریه) است در این مرحله هم می‌شود زوج را ممنوع الخروج کرد هم درخواست توقیف اموال او را داد.

گام دوم: در صورتی که ظرف ۶ماه مالی از مرد برای توقیف پیدا نشد با نامه ای از اداره ثبت میتوان به دادگاه مراجعه کرد .

شرایط تقسیط مهریه طبق قانون جدید مهریه

زمانی که زن مهریه ی خود را اجرا میگذارد اگر مرد توانایی پرداخت یک دفعه ای مهریه را نداشته باشد، طبق مقاله ی اعسار از پرداخت مهریه لازم است مرد برای قسط بندی مهریه همراه مدارکش که مثبت عدم توان مالی اش برای پرداخت میباشد دادخواست اعسارش را همراه ضمیمه کردن دو شاهد ثبت نموده  و به دادگاه ارائه دهد . دادگاه نیز مدارک ارائه شده را برسی کرده و امکان تقسیط بدهی مهریه را صادر میکند .

شرایط گرفتن مهریه بدون طلاق چیست؟

از زمانی که عقد نکاح منعقد میشود و در ذیل عقد مهریه تعیین میشود در صورتی که مهریه عندالمطالبه باشد زن حتی قبل از طلاق و یا بدون قصد گرفتن طلاق هم میتواند مهریه ی خود را مطالبه کند و ارتباطی به اینکه حتما بخواهد طلاق بگیرد ندارد .

روش بخشیدن مهریه طبق قانون جدید مهریه

برای بخشیدن مهریه نیز باید شرایط و قواعدی رعایت شود .  برای بخشیدن مهریه ابتدا باید صیغه عقد دائم بین زن و مرد منعقد شود . برای بخشش مهریه زن میتواند یک اقرار شفاهی یا دست نوشته ای در دفتر اسناد رسمی داشته باشد. بخشش مهریه در دفاتر اسناد هم تحت شرایطی انجام میشود از جمله این شرایط حضور پدر زوجه در دفتر اسناد رسمی میباشد.البته زوجه میتواند در ازای بخشش مهریه مطالبات متفاوتی داشته باشد. به طور مثال در ازای بخشیدن مهریه وکالت در طلاق را مطالبه کند . در شرایطی نیز میتواند از بخشیدن خود رجوع کند.

وکیل مهریه

اگر برای اجرای مهریه خود به دنبال یک وکیل خانواده در فردیس هستید که این کار را برای شما به بهترین شکل ممکن انجام دهد. ما به شما گروه وکلای فروکیل ررا معرفی میکنیم که با استفاده از بهترین وکلا در زمینه های مختلف شما را در پرونده های مختلفتان یاری خواهند کرد . برای ارتباط با گروه وکلای فروکیل شما میتوانید با شماره ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲ تماس تلفنی گرفته یا به صورت حضوری به ادرس ما در فردیس قریشی شمالی نبش خیابان بیست و نهم برج اوین سنتر طبقه ۵ واحد ۵۰۲ مراجعه حضوری نماید.

خلاصه مطلب

مهریه در واقع مالی است که ضمن عقد نکاح  موقت یا دائم مرد متعهد میشود که به همسرش بپردازد حال این مهریه طبق قانون جدید مهریه میتواند عندالاستطاعه باشد یا عندالمطالبه  اما در هر صورت قابل وصول برای زن هست . در عقد دائم مهریه رکن اساسی عقد است و در صورتی که تعیین نشود عقد باطل خواهد بود گروه وکلای فروکیل در ذیل این مقاله انواع مهریه و مراحل مطالبه و شرایط ان را به شما مطالعه کننده محترم توضیح خواهد داد.

5/5 - (3 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

بهترین مشاوره حقوقی تلفنی خانواده و معرفی آن

گروه وکلای فروکیل در ذیل این مقاله قصد دارد به شما توضیح دهند که چه مباحثی زیر مجموعه حقوق خانواده خواهند بود. حقوق خانواده خود شامل سه بخش مهم است این سه بخش تقسیم می‌شوند به مباحث…

بازدید: 229 نفر
1402/08/25
خواندن این مقاله

حق طلاق در فردیس

یکی از مواردی که زن در طی عقد نکاح می‌تواند آن را شرط کند وکالت در طلاق است. اگر زن بخواهد از این حق استفاده کند نیاز است که شرایطی داشته باشد. برخی از درباره تفاوت حق…

بازدید: 643 نفر
1402/05/20
خواندن این مقاله

جرایم قابل گذشت و جرایم غیرقابل گذشت و آشنایی کامل با آنها

گروه وکلای فروکیل در ذیل این مقاله سعی در توضیح جرم و انواع آن که به جرایم قابل گذشت و جرایم غیرقابل گذشت تقسیم می‌شود  دارد. و ابتدای کار باید بررسی کرد که اصلاً جرم چیست؟ چه…

بازدید: 100 نفر
1402/10/21
خواندن این مقاله

وکیل کیفری در ملارد و اهمیت داشتن آن در پرونده های حقوقی

در ابتدا باید بدانیم که مسائل کیفری چه تفاوتی با مسائل حقوقی دارند برای این امر گروه وکلای فروکیل برای شما مقاله‌ای تهیه کرده که شما در مورد مسائل حقوقی و کیفری خود آگاهی کامل داشته باشید…

بازدید: 59 نفر
1402/11/10
خواندن این مقاله

وکیل ملکی در شهریار با حق الوکاله قسطی

گروه وکلای فروکیل در ضمن این مقاله سعی در شناساندن مسائل ملکی و پرونده های ملکی و وکلایی که میتوانند این پرونده ها را برای شما به صورت تخصصی به انجام رسانند دارد. زمانی که با مشکلات…

بازدید: 122 نفر
1402/10/12
خواندن این مقاله

الزام به تمکین و آشنایی با مراحل و نمونه دادخواست آن

الزام به تمکین به چه معناست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بحث تمکین کردن برای زنان متاهل پیش می‌آید. و به این معناست که زن به موجب حکم دادگاه موظف است در منزلی که شوهرش…

بازدید: 336 نفر
1402/07/05
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 09426001202 مشاوره تلفنی رایگان - 09197969367 وکیل اداره کار - 09903446741 وکیل اداره کار