متشکل از بهترین وکلای فردیس با تجربه بسیار بالا

نفقه فرزندان چیست و پرداخت آن بر عهده چه کسی است؟

نفقه فرزندان چیست
  • 15 مهر 1402
  • 6 دقیقه
  • بدون دیدگاه
  • نوشته شده توسط تیم تحریره فروکیل

یکی از حقوق فرزندان  بر عهده پدرشان می‌باشد نفقه است . نفقه فرزندان شامل هزینه‌هایی از قبیل خوراک، پوشاک، مسکن ،هزینه‌های متعارف زندگی و…. می‌باشد برای  پرداخت نفقه قاضی بابت تعیین مقدار نفقه فاکتورهایی مثل استطاعت مالی نفقه دهنده و اوضاع و احوال نفقه گیرنده مثل توان کار کردن برای افرادی که به بلوغ رسیده‌اند،در نظرگرفته می‌شود. شرایط و ویژگی‌های نفقه فرزندان در قانون توضیح داده شده. اگر شما از جهت نفقه فرزندان خود دچار مشکل شدید یا سوالی در ذهنتان ایجاد شد شما میتوانید با شماره ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲ تماس گرفته و مشاوره تلفنی رایگان بگیرید یا به صورت حضوری به  دفتر وکالت در فردیس  ما به ادرس فردیس قریشی شمالی نبش خیابان ۲۹ام گلهای ۳برج اوین سنتر طبقه ۵ واحد۵۰۲مراجعه حضوری بفرمایید. و با وکیل خانواده در فردیس مشورت کرده یا به وی وکالت دهید پرونده شما را در دادگاه دنبال کند.

پرداخت نفقه فرزندان بر عهده چه کسانی است؟

طبق ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی نفقه فرزندان بر عهده پدر آنها است در صورتی که پدر فوت کند یا توانایی مالی پرداخت نفقه فرزندان را نداشته باشد،نفقه آنها به عهده جد پدری آنها خواهد بود اگر هم پدر هم جد پدری نباشند یا توانایی پرداخت نفقه فرزندان را نداشته باشند این نفقه بر عهده مادر خواهد بود با رعایت اقرب فالاقرب به عهده اجداد و جد مادری و جدات پدری واجب النفقه است و اگر از حیث نزدیکی مساوی باشند نفقه را باید به صورت متساوی تعدیه کنند پس همانطور که اگر فرزندی فوت کند پدر مادر و جد مادری از او ارث می‌برند پس حضانت و نفقه فرزندان نیز به همان ترتیب به عهده آنها قرار خواهد گرفت. و انها ملزم به پرداخت هستند.

پرداخت نفقه فرزندان بر عهده چه کسانی است؟

نفقه فرزندان شامل چه فرزندانی خواهد شد؟

تمام فرزندان نفقه شامل حالشان خواهد شد مگر فرزند نامشروع باشند یا اینکه به فرزند خواندگی پذیرفته شده باشند اما به طریق غیرقانونی یعنی فرزند خوانده‌ای که از طریق امور سرپرستی با رعایت قانون و احکامی که مقام قضایی تعیین می‌کند به فردی اعطا شده باشد باید وی نفقه پرداخت شود اما اگر خارج از این شرایط باشد نفقه به او تعلق نمی‌گیرد و فرزندان نامشروع نیز حق نفقه ندارند زیرا در انتصاب آنها به پدرشان شک وجود دارد و ممکن است فرزند پدرشان نباشند یکی از لازمه‌های پرداخت نفقه اثبات نسب بوده به همین دلیل نفقه فرزندان به فرزندان نامشروع نفقه تعلق نگیرد. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که فرزندانی که از طریق لقاح مصنوعی متولد میشوند نیز به انها نفقه فرزندان تعلق خواهد گرفت.

آیا نفقه فرزندان شرایط سنی دارد؟

فرزندان پسر تا  سن ۱۸ سالگی تا پایان تحصیلات عالیه به عهده پدرشان است مگر اینکه محجوریا معلول باشند،توانایی کار کردن بعد از ۱۸ سالگی را نیز نداشته باشند تا بتوانند امرار معاش کنند در این صورت بعد از ۱۸ سالگی نیز به عهده پدرشان خواهد بود و در رابطه با نفقه دختران،فرزندان دختر تا زمانی که ازدواج نکرده‌اند حتی به صورت مادام العمر نفقه‌شان به عهده پدرشان است،همچنین اگر ازدواج کنند و از همسرشان جدا شوند یا همسرشان فوت شود و مستمری نداشته باشند باز هم نفقهشان به عهده پدرشان خواهد بود.

هزینه تحصیل تا چه مقطعی جزو نفقه فرزندان محسوب میشود؟

در این خصوص سکوت کرده است اما رویه قضایی به این گونه است که هزینه تحصیل تا مقطعی که اجباری است برای فرزندان از موارد نفقه محسوب می‌شود اما اگر فرزندی بخواهد به دانشگاه برود اجباری برای پدر و مادرش برای پرداخت هزینه تحصیلش وجود ندارد. یعنی نمیتوان مادر و پدر را مجبور کرد هزینه دانشگاه فرزندشان را پرداخت کنند.

آیا نفقه گذشته نیز شامل نفقه فرزندان می‌شود؟

تفاوت‌هایی که بین نفقه فرزندان و زن است این است که زن می‌تواند درخواست نفقه گذشته خود را داشته باشد اما فرزندان نمی‌توانند نفقه گذشته خود را مطالبه کنن و نفقه از زمانی که مطالبه می‌کنند به آنها تعلق می‌گیرد.

نفقه فرزندان بعد از طلاق به عهده کیست؟

این خصوص باید توجه کرد که پرداخت نفقه بعد از طلاق ارتباطی با این موضوع که حضانت فرزند بعد از طلاق با چه کسی است ندارد. چه حضانت فرزندان با مادرشان باشد یا با خود پدر باشد نفقه آنها به عهده پدرشان خواهد بود. و دادگاه ضمن تعیین تکلیف بابت حضانت فرزند نفقه وی  را نیز مشخص خواهد کرد.نفقه فرزندان را که دادگاه تعیین می‌کند،به اوضاع واحوال و شرایط زندگی و تورم قابل تغییر خواهد بود و می‌توان درخواست تعدیل آن را کرد.

آیا عدم پرداخت نفقه فرزندان جرم انگاری شده است؟

نفقه فرزندان نیز همانند نفقه زن اگر در صورت استطاعت مالی پرداخت نشود جرم خواهد بود و برای مجازات آن حبس تعزیری درجه ۶ تعیین شده است. پس فرزندانی که نفقه شامل حالشان می‌شود در صورت عدم پرداخت نفقه علاوه بر مطالبه مبلغ نفقه می توانند شکایت کیفری نیز مطرح کنند.

مدارک لازم جهت مطالبه نفقه فرزندان:

۱.شناسنامه مادر و فرزندان اگر قرار است توسط مادر شکایت مطرح شود.

۲. حکم حضانت

۳. دادخواست مطالبه نفقه و یا شکایت ترک انفاق

برای مطالبه نفقه فرزندان تاثیر وکیل به چه میزان است؟

برای مطالبه نفقه فرزندان تاثیر وکیل به چه میزان است؟

مطالبه نفقه و شکایت کردن از عدم پرداخت نفقه فرزندان روند پرونده مانند بقیه دادخواست‌ها شکایت‌ها به گونه‌ای است که هر دو طرف پرونده برایشان اخطاریه بر مبنی بر حضور در جلسه دادگاه فرستاده خواهد شد و باید در دادگاه حاضر شوند و از خود دفاع کنند ودر نهایت قاضی پرونده رای صادر خواهد کرد که این رای نیز قابل اعتراض و واخواهی، تجدید نظر و فرجام‌خواهی خواهد بود. بنابراین ما به شما پیشنهاد می‌دهیم از ابتدای کار با یک وکیل پایه یک دادگستری مشورت کرده و پرونده را به وی بسپارید تا با استفاده از مواد قانونی و اسناد و مدارک بتواند برای شما پرونده را به جریان انداخته و در دادگاه حاضر شود و از حق و حقوق شما دفاع کند.گروه وکلای فروکیل با استفاده از بهترین وکلا از جمله وکیل خانواده در فردیس به صورت تخصصی به امور مربوط به دادگاه‌های خانواده رسیدگی خواهند کرد.

خلاصه مطلب:

اگر برای مطالبه نفقه فرزندان خود به دنبال یک وکیل با تجربه و متبحر و مشاوره تلفنی رایگان در فردیس هستید ما به شما گروه وکلای فروکیل را معرفی می‌کنیم برای ارتباط با گروه وکلای فروکیل شما می‌توانید با شماره‌گیری ۰۹۴۲۶۰۰۱۲۰۲ با کارشناسان ما مشاوره حقوقی رایگان داشته باشید یا به صورت حضوری به آدرس فردیس قرشی شما نبش خیابان بیست و نهم گلهای ۳ برج آوین سنتر طبقه ۵ واحد ۵۰۲ مراجعه حضوری بفرمایید و از وکلا و کارشناسان ما مشورت حقوقی دریافت کنید یا وکالت پرونده خود را به وکلای ما بسپارید.

5/5 - (31 امتیاز)

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید

اگر یکی از وراث حاضر به فروش نباشد چه مشکلاتی پیش می آید؟

یکی از مهم‌ترین مباحثی که در بحث ارث و میراث در مورد آن صحبت می‌شود در رابطه با نحوه فروش ماترک می‌باشد که ممکن است خانه باشد یا زمین باشد یا غیر یکی از سوالاتی که همواره…

بازدید: 11 نفر
1402/09/05
خواندن این مقاله

دفتر وکالت در فردیس

وکالت یکی از شغل‌هایی است که نیاز به دفتر دارد تا بتوان در آن با موکل درباره مسائل حقوقی صحبت کرد. اگر شما یک مشکل حقوقی برایتان به وجود آمده است یا این که قصد دارید در…

بازدید: 378 نفر
1402/05/20
خواندن این مقاله

بهترین وکیل خانواده در شهریار با مشاوره حقوقی با وکیل متخصص

یکی از متداول‌ترین و البته مهم‌ترین دعاوی و پرونده‌های قضایی موجود در مراجع قضایی، دعاوی مربوط به خانواده می‌باشد. خانواده کانون مقدسی در جامعه به شمار آمده و اختلافات بوجود آمده فی مابین اعضای خانواده علی‌الخصوص بین…

بازدید: 130 نفر
1402/07/09
خواندن این مقاله

مشاوره حقوقی در فردیس به صورت رایگان

قبل از انجام هر کار حقوقی، دریافت مشاوره حقوقی بسیار اهمیت دارد. یکی از مهمترین توصیه ما این است که اگر قصد دارید در فردیس کارهای حقوقی خود را با موفقیت جلو ببرید از مشاوره حقوقی در…

بازدید: 2328 نفر
1402/05/15
خواندن این مقاله

دفتر وکالت در ملارد و معرفی بهترین گروه وکلا

با توجه به افزایش روزافزون جمعیت در هریک از شهرهای بزرگ و پرجمعیت مانند؛ تهران، مشهد، شیراز، اصفهان و... و با توجه به شلوغی شهرها و ترافیک نابسامان و همچنین دوری مسافات و مشکلات عدیده پس از…

بازدید: 117 نفر
1402/07/13
خواندن این مقاله

وکیل مالیات بر ارث و آشنایی با مراحل آن

طی سال‌های اخیر برخی قوانین در مورد مالیات بر ارث دچار تغییر و تحول  شده اند. و اگر شما از این تغییرات آگاهی داشته باشید میتوانید تا حدودی از هزینه‌هایی که برای شما وجود دارد کاهش دهید.…

بازدید: 141 نفر
1402/07/02
خواندن این مقاله

سوالات و نظرات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 09426001202 ساعات غیر اداری - 09197969367 وکیل اداره کار - 09903446741